Lielbritānija: Breksita provizorisko vienošanos ar ES šomēnes panākt neizdosies

 
©PA Wire/PA Images/Scanpix/LETA

Ir skaidrs, ka Londonai neizdosies līdz jūlija beigām panākt provizorisko vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), ceturtdien paziņoja Lielbritānijas vecākais breksita sarunvedējs Deivids Frosts.

"Diemžēl ir skaidrs, ka mēs jūlijā nepanāksim sākotnējo saprašanos par principiem, kas ir vienošanās pamatā," pēc pēdējā sarunu raunda Londonā sacīja Frosts.

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons pagājušajā mēnesī sacīja, ka vēlas, lai Lielbritānijas bizness līdz jūlija beigām zinātu, vai vienošanās ir sasniedzamā attālumā, vai arī viņiem ir jāsāk gatavoties juceklīgam šķiršanās procesam bez vienošanās, kad pēcbreksita pārejas periods 31.decembrī būs beidzies.

Lielbritānija oficiāli izstājās no ES 31.janvārī, bet tā lielā mērā joprojām turpina darboties, it kā tā būtu ES dalībvalsts.

Patlaban notiekošo sarunu mērķis ir panākt jaunu vienošanos tirdzniecības un citās jomās, arī attiecībā uz zvejas tiesībām un datu aizsardzības noteikumiem.

Tomēr aizvadītajos sarunu mēnešos panākts mazs progress, jo Lielbritānija atsakās pieņemt ES prasības par atvērtu piekļuvi tās ekonomikas tirgum.

"Kaut arī mēs enerģiski cenšamies panākt vienošanos ar ES, mums ir jārēķinās ar iespēju, ka tāda netiks panākta," atzina Frosts.

"Tāpēc mums ir jāturpina gatavoties visiem iespējamiem scenārijiem pārejas perioda noslēgumam šā gada beigās," viņš piebilda.

Arī ES vecākais sarunvedējs Mišels Barnjē atzina, ka ES un Lielbritānijas vienošanās panākšana šobrīd izskatās apšaubāma.

"Ņemot vērā pašreizējo atteikšanos uzņemties saistības attiecībā uz atvērtas un godīgas konkurences nosacījumiem un līdzsvarotu vienošanos zvejas jomā, Apvienotā Karaliste tirdzniecības vienošanos šajā brīdī padarījusi mazticamu," sacīja Barnjē.