ES par 75% samazina pirmsiestāšanās palīdzību Turcijai

 
©AFP/Scanpix/LETA

Eiropas Savienība (ES) par 75% samazinājusi šogad Turcijai paredzēto pirmsiestāšanās palīdzību sakarā ar strīdu par gāzes ieguvi Vidusjūrā un Ankaras militāro ofensīvu Sīrijā, sestdien vēsta Vācijas mediju grupas "Funke Media Group" laikraksti.

Palīdzības samazināšana neskars maksājumus, kurus ES veic Turcijai saskaņā ar vienošanos nelegālo imigrantu plūsmas apturēšanai uz Eiropu, ziņo "Funke Media Group", atsaucoties uz ES augstā pārstāvja ārlietās Žozepa Borrelja vēstuli.

ES nolēmusi par 75% samazināt sākotnēji plānoto finansējumu, teikts vēstulē.

Turcijai saņems tikai 168 miljonus eiro Pirmsiestāšanās palīdzības instrumenta (IPA) ietvaros. No šīs summas 150 miljoni eiro paredzēti demokrātijas un likuma varas stiprināšanai, bet atlikušie 18 miljoni - lauku attīstībai.

Borreljs finansējuma samazināšanu pamatoja ar Turcijas urbšanas darbiem ES dalībvalsts Kipras piekrastē un oktobrī sākto Turcijas militāro operāciju Sīrijas ziemeļaustrumos.

Oficiālās iestāšanās sarunas ar Turciju tika uzsāktas 2005.gadā, kad beidzot izdevās pārvarēt vairāku ES dalībvalstu pretestību, tām bažījoties par bloka nākotni pēc tik lielas musulmaņu valsts uzņemšanas.

Taču sarunu temps bijis ļoti gauss un pēc 2016. gadā Turcijā notikušā neveiksmīgā apvērsuma mēģinājuma tās faktiski apstājušās, jo Ankara puču izmantojusi kā ieganstu vēl aktīvākai politiskās opozīcijas un neatkarīgās preses apklusināšanai.

Lai gan sarunas šobrīd faktiski ir iesaldētas, starp ES dalībvalstīm nav vienprātības, vai tās būtu oficiāli pārtraucamas.