Lielbritānijā notiek pēdējo desmitgažu svarīgākās parlamenta vēlēšanas

© Reuters/Scanpix/LETA

Šodien Lielbritānijā notiek parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās, kurās, domājams, uzvarēs konservatīvie, taču pēdējo dienu laikā cīņai saasinoties, pašreizējā premjerministra Borisa Džonsona izredzes iegūt pārliecinošu vairākumu vairs nav tik drošas.

Visas britu partijas atzinušas, ka šīs vēlēšanas ir pašas svarīgākās no tām, kas ir saglabājušās pašreizējo vēlētāju atmiņā, un Džonsons aicinājis pilsoņus nodrošināt viņam pietiekamu vairākumu, lai Lielbritānija janvāra beigās varētu beidzot pamest Eiropas Savienību (ES).

Tikmēr lielākā opozīcijas partija - leiboristi - apsolījusi sarīkot vēl vienu breksita referendumu, kā arī apņēmusies īstenot plašu infrastruktūras nacionalizāciju, startējot ar tik radikāli kreisu platformu, kādu briti nav pieredzējuši desmitgadēm ilgi.

Sabiedriskās domas pētniecības uzņēmums "YouGov", kas spēja precīzi prognozēt 2017.gadā notikušo vēlēšanu iznākumu, izvērtējot situāciju atsevišķos vēlēšanu apgabalos, vairāk nekā divkārt samazinājusi iepriekš prognozēto sagaidāmo toriju vairākumu no 68 līdz 28 vietām.

Tādējādi vēlēšanas var nodrošināt Džonsonam gan pārliecinošu vairākumu, gan noslēgties ar vēl vienu rīcībnespējīga parlamenta ievēlēšanu, jo daudzos vēlēšanu apgabalos liels skaits vēlētāju var izšķirties par taktisku balsojumu, lai tādējādi liegtu konservatīvajiem uzvaru, atzinis "YouGov".

Ņemot vērā to, ka cīņa pēdējās dienās kļuvusi sīvāka, gan Džonsons, gan leiboristu līderis Džeremijs Korbins vēl pēdējā brīdī pirms balsošanas trešdien centās pārliecināt vēl neizšķīrušos vēlētājus, dodoties tūrēs pa valsti.

Korbins mudināja vēlētājus noraidīt toriju piekopto "izmisuma un šķelšanas" politiku un balsot par "taisnīgumu un vienlīdzību".

Saskaņā ar "YouGov" aplēsēm Džonsona vadītie konservatīvie ar 43% balsu varētu izcīnīt 339 no 650 parlamenta apakšnama deputātu vietām, kamēr leiboristi ar 34% atbalstu varētu cerēt uz 231 mandātu.

Lai gan priekš torijiem tas būtu labākais sniegums kopš Mārgaretas Tečeres uzvaras 1987.gadā, ņemot vērā pieļaujamo kļūdu, reālais vietu skaits, uz kuru var cerēt konservatīvie, atrodas robežās no 311 līdz 367.

Savukārt leiboristi varētu zaudēt 31 vietu, un tas būtu viņu vājākais sniegums kopš 1983.gada, kad toreizējais partijas līderis Maikls Fūts zaudēja cīņā pret Tečeri.

Tajā pašā laikā Skotu nacionālā partija (SNP) varētu savu pārstāvniecību palielināt par sešiem deputātiem, izcīnot 41 no Skotijai atvēlētajām 59 vietām.

Proeiropeski noskaņotie liberāldemokrāti var cerēt uz 15 mandātiem, kamēr Naidžela Farāža dibinātajai Breksita partijai nav cerību pat uz vienu vietu parlamenta apakšnamā.

Par priekšvēlēšanu cīņas saasināšanos liecina arī sabiedriskās domas pētniecības uzņēmuma "Opinium" veiktā aptauja, saskaņā ar kuru pēdējo dienu laikā konservatīvo pārsvars pār leiboristiem ir sarucis no 15 līdz 12 procentpunktiem.

Džonsons izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas, lai izkļūtu no strupceļa breksita jautājumā, parlamentam atsakoties apstiprināt viņa panākto vienošanos ar Es par izstāšanās nosacījumiem.

Viņš apsolījis, ka uzvaras gadījumā Lielbritānija izstāsies no ES līdz 31.janvārim.

Savukārt Korbins paudis gatavību panākt ar Briseli jaunu breksita vienošanos, kas nodrošinātu ciešāku tirdzniecības un finanšu saišu saglabāšanu ar bloku, bet pēc tam sarīkot atkārtotu breksita referendumu.

Balsošana sāksies plkst.7.00 (plkst.9.00 pēc Latvijas laika) un ilgs līdz plkst.22.00. Tūlīt pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas gaidāmi arī nobalsojušo vēlētāju aptauju rezultāti.

Politika

Oficiālās konsultācijas sāksies uzreiz pēc jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa inaugurācijas, un drīz pēc tam Tramps tiksies ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, lai "apspriestu konkrētus plānus, kā izbeigt šo karu", paziņoja Ukrainas prezidenta biroja vadītājs Andrijs Jermaks.

Svarīgākais