Itālija vēlas, lai Vidusjūrā izglābtie migranti automātiski tiek izdalīti pa ES valstīm

 
©AP/SCANPIX/LETA

Itālija cenšas izveidot automātisku sistēmu Vidusjūrā izglābto nelegālo imigrantu izdalīšanai pa citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, ceturtdien ziņo avoti diplomātu aprindās.

Šādas sistēmas izveidošana pieliktu punktu sarunām par katru gadījumu atsevišķi.

"Notiek sarunas. Piektdien augsta ranga eksperti tiksies Maltā", lai sagatavotos turpmākajām sanāksmēm šajā jautājumā," ziņu aģentūrai AFP atklāja avots Briselē.

Sarunu galvenie jautājumi būs, kur izlaist krastā Vidusjūrā izglābtos nelegālos imigrantus, uz kurām valstīm un kā viņi būtu jāpārved, un vai jāpārvieto arī tā dēvētie ekonomiskie migranti.

Francija un Vācija ir piekritušas jaunas sistēmas izveidošanai, un tajā gatavas piedalīties arī Luksemburga, Malta, Portugāle, Rumānija un Spānija, ziņo Itālijas laikraksti "Repubblica" un "Stampa".

Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte gatavojas apspriest jauno sistēmu ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu, kurš nākamnedēļ ieradīsies vizītē Romā. Pēc tam iecere tiks detalizētāk apspriesta iekšlietu ministru sanāksmē 23.septembrī Maltā.

Konte šodien Briselē sacīja, ka pastāv "liela gatavība nekavējoties panākt kaut vai pagaidu vienošanos", ko pēc tam varētu pilnveidot.

Viņš ierosināja piemērot finansiālas sankcijas valstīm, kas atteiksies piedalīties šajā shēmā.

Čehija, Ungārija, Polija un Slovākija iepriekš ir atteikušās uzņemt nelegālos imigrantus, kas izglābti Vidusjūrā.

Automātiskā sistēma migrantu sadalē pa ES valstīm būtu pagaidu risinājums līdz tiks pārskatīta "Dublinas regula", kas atbildību par patvēruma meklētājiem uzliek pirmās ieceļošanas valstij.

"Repubblica" vēsta, ka Francija un Vācija katra ir gatava uzņemt 25% no Vidusjūrā izglābtajiem migrantiem. Itālija paudusi gatavību uzņemt 10%, jo jau ir uzņēmusi desmitiem tūkstošus bēgļu.

Avoti Briselē stāsta, ka kvotas pārējām valstīm tiks noteiktas, ņemot vērā to, cik valstis piedalīsies jaunajā sistēmā.

Ja jaunā sistēma tiks pieņemta, Itālija piekritīs atvērt savas ostas migrantu glābšanas kuģiem, kuriem kopš pagājušā gada aizliegts iebraukt Itālijas ūdeņos.

Itālijas krastos nonākušo nelegālo imigrantu skaits laika posmā no 2018.gada augusta līdz 2019.gada jūlijam ir par 80% mazāks nekā iepriekšējos 12 mēnešos, liecina Itālijas Iekšlietu ministrijas augustā publiskotie dati.

 

Abonē