Cik maksās zvani uz Lielbritāniju pēc "Brexit"?

 
©Pixabay

Telekomunikāciju uzņēmumi Latvijā pagaidām ir neziņā, cik maksās telefona zvani uz Lielbritāniju vai viesabonēšanas pakalpojumu izmantošana šajā valstī pēc Brexit. SIA Latvijas mobilais telefons (LMT) sola vismaz šogad nekādas izmaiņas tarifos neieviest, ja vien, protams, to neizdarīs viesabonēšanas partneri, Bite savukārt uzsākusi sarunas ar lielākajiem Lielbritānijas mobilo sakaru operatoriem par turpmāko sadarbību.

Šobrīd Latvijas telekomunikāciju operatoru klienti, atrodoties Lielbritānijā, var runāt pa telefonu, sūtīt īsziņas, ielūkoties interneta dzīles bez papildu maksas. Šāda kārtība ir spēkā kopš 2017. gada vasaras, kad stājās spēkā Eiropas Savienības regulējums Viesabonē kā mājās, saskaņā ar kuru mobilo sakaru lietotājiem tika atcelta tā sauktā viesabonēšanas maksa. ES Parlamenta un Padomes regula 2015/2120 paredz, ka, lietojot mobilos sakarus (zvani, īsziņas un datu pārraide) ceļojuma, komandējuma vai atpūtas brauciena laikā citā ES vai EEZ valstī, par viesabonēšanu papildus nekas nav jāpiemaksā. Ja tarifā ir iekļautas bezlimita sarunas par fiksētu mēneša maksu, tad, arī atrodoties citā valstī, piemēram, komandējumā Lielbritānijā, var zvanīt uz Latviju bez papildus maksas. LMT klienti par fiksētu mēneša maksu un bez papildu maksas par vienību neierobežoti var zvanīt un sūtīt īsziņas visās Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīs, kā arī veikt starptautiskās sarunas uz jebkuru EEZ valsti, tajā skaitā uz Lielbritāniju, Neatkarīgajai uzsvēra LMT Biznesa vadības dienesta direktors Vīgants Radziņš.

«LMT šobrīd neplāno mainīt saviem galalietotājiem noteiktos tarifu plānos iekļautās vienības vai tarifus zvaniem no/uz Lielbritāniju, ar nosacījumu, ja viesabonēšanas vai tranzīta partneri neveiks izmaiņas noslēgtajās vienošanās. Tomēr jānorāda, ka telekomunikāciju nozares specifika paredz, ka vienošanās par vairumtirdzniecības tarifu līmeni lielākoties tiek slēgtas uz vienu gadu, tādēļ relatīva skaidrība par tarifu līmeni uz Lielbritāniju ir tikai līdz 2019. gada beigām,» skaidroja V. Radziņš.

Bites Klientu apkalpošanas nodaļas vadītāja Oksana Stankeviča neslēpj, ka Lielbritānija ir viens no iecienītākajiem Bites klientu ceļojumu galamērķiem. Bites klienti arī zvana uz Lielbritāniju salīdzinoši biežāk nekā uz citām valstīm, kas liecina par to, ka šajā valstī dzīvo viņu draugi, radi, paziņas, sadarbības partneri u.tml.

«Šobrīd nav skaidrs, kāda un vai vispār tiks panākta vienošanās par Lielbritānijas izstāšanās nosacījumiem no Eiropas Savienības. Taču regulējums Viesabonē kā mājās ir saistošs tikai Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstu mobilo sakaru operatoriem,» brīdina O. Stankeviča. Tāpēc, rūpējoties par klientiem, viņu ērtībām, Bite ir uzsākusi pārrunas ar lielākajiem Lielbritānijas mobilo sakaru operatoriem - Vodafone, H3G u.c. - par turpmāko sadarbību, kas ļautu nodrošināt patērētājiem zemāko iespējamo pakalpojumu cenu. «Tādējādi šobrīd spriest par to, vai un kā Brexit ietekmē mainīsies viesabonēšanas pakalpojumu cenas Bites klientiem, kuri zvana un ceļo uz Lielbritāniju, ir pāragri. Taču varu apliecināt, ka par jebkāda veida izmaiņām tarifu plānos informēsim klientus laikus - likumā noteiktajā kārtībā,» solīja O. Stankeviča

Tele2 Sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Fīrmanis Neatkarīgajai atzina, ka pagaidām, kamēr vēl nav zināmi nosacījumi, ar kādiem Lielbritānija izstāsies no ES, esot grūti minēt, kā šis notikums nākotnē ietekmēs mobilos sakarus ar Lielbritāniju. «Tiklīdz būs definēta ES pozīcija jautājumā par tarifiem, mēs arī precīzi varēsim pateikt, vai un kā tie mainīsies,» solīja O. Fīrmanis.