Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šodien Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā debatēs par medicīniskās marihuānas lietošanu un Eiropas Savienības (ES) civilās aizsardzības mehānisma modernizāciju, informēja EP Informācijas birojā Latvijā.
EP deputāti Eiropas Komisijai (EK) vaicās par ES iespējām atbalstīt kvalitatīvu pētniecību par zālēm, kuru pamatā ir marihuāna. Tāpat viņi no EK raudzīs uzzināt, vai nolūkā nodrošināt patērētāju drošību plānots noteikt standartus attiecībā uz nefarmaceitisku medicīnisko marihuānu.
Rezolūcijas projektā uzsvērts, ka EK un valstu iestādēm skaidri jānošķir marihuānas lietošana medicīniskos nolūkos un citiem mērķiem. EP deputāti arī aicina EK un dalībvalstis likvidēt šķēršļus, kas kavē pētniecību.
EP deputāti norāda, ka saskaņā ar esošo zinātnisko literatūru marihuānai un kanabinoīdiem piemīt terapeitiska iedarbība: tie ārstē hroniskas sāpes pieaugušajiem, darbojas kā pretvemšanas līdzeklis ķīmijterapijas izraisīta nelabuma un vemšanas gadījumā un atvieglo multiplās sklerozes spazmu simptomus.
EP birojā skaidro - kaut gan Pasaules Veselības organizācija oficiāli ieteikusi marihuānas sastāvā esošo vielu kanabidiolu (CBD) neklasificēt starptautiskā līmenī kā kontrolējamu vielu, dalībvalstu noteikumi, kas regulē marihuānas lietošanu medicīniskos nolūkos, ievērojami atšķiras.
13.februārī arī paredzēts balsojums par rezolūciju.
Tāpat EP debatēs un balsos par ES civilās aizsardzības mehānisma modernizāciju. Pašreizējās sistēmas trūkumus uzskatāmi apliecināja 2017. un 2018.gada mežu ugunsgrēki, vētras un plūdi, norāda eiroparlamentārieši.
Jaunie noteikumi, par kuriem EP deputāti decembrī panāca vienošanos ar ES Padomi, ļaus valstīm ātrāk reaģēt uz dabas katastrofām vai cilvēku izraisītām nelaimēm, nodrošinot iespēju vienkāršāk dalīties ar civilās aizsardzības aprīkojumu.
Pēc EP aicinājuma tiks izveidota arī īpaša ES resursu rezerve "RescEU" - mežu ugunsgrēku dzēšanai aprīkotas lidmašīnas, lieljaudas sūknēšanas iekārtas, lauka hospitāļi un neatliekamās medicīniskās palīdzības vienības. "RescEU" resursi tiks izmantoti gadījumos, kad valstu rīcībā nebūs pietiekamu resursu, lai reaģētu uz katastrofām.
Birojā skaidro, ka ES civilās aizsardzības mehānisms pašlaik ir brīvprātīga sistēma, ar kuras starpniecību ES koordinē dalībvalstu palīdzību valstij, kura lūgusi atbalstu. Pēdējo gadu laikā nelabvēlīgi laika apstākļi un citas katastrofas mazinājušas valstu spējas sniegt savstarpēju palīdzību, īpaši gadījumos, kad līdzīgas katastrofas vienlaikus piemeklējušas vairākas valstis. Pašlaik ES nav rezervju, lai šādos gadījumos palīdzētu nelaimē nonākušajām valstīm.
Tāpat deputāti šodien debatēs, bet 13.februārī balsos par ES un Singapūras brīvās tirdzniecības un ieguldījumu aizsardzības nolīgumiem. Brīvās tirdzniecības nolīgums tuvāko piecu gadu laikā atcels gandrīz visus muitas tarifus un kalpos kā paraugs nākamajiem tirdzniecības līgumiem ar Dienvidaustrumāzijas valstīm.
Deputāti norāda, ka tas nodrošinās brīvu pakalpojumu tirdzniecību, aizsargās unikālus Eiropas produktus, kā arī ļaus Eiropas uzņēmumiem piedalīties Singapūras publiskajos iepirkumos. Vienošanās paredz stiprināt darba tiesības un vides aizsardzību.
Atsevišķā balsojumā EP lems par ieguldījumu aizsardzības nolīgumu. Saskaņā ar to paredzēts nodrošināt tiesu sistēmu ar neatkarīgiem tiesnešiem, kas izšķirtu strīdus starp investoriem un valstīm. Partnerības un sadarbības nolīgums savukārt veicinātu abu pušu sadarbību arī ārpus tirdzniecības jomas.
Savukārt plkst.18 pēc Latvijas laika paredzētas debates par Eiropas nākotni ar Itālijas premjerministru Džuzepi Konti. Šīs būs septiņpadsmitās EP deputātu debates ar kādu no ES dalībvalstu vadītājiem. Marta pirmajā plenārsēdē deputātus uzrunās Slovākijas premjerministrs Peters Pelegrīni.