Sestdiena, 27.aprīlis

redeem Klementīne, Raimonda, Raina, Tāle

arrow_right_alt Politika \ Eiropas Savienība

Eiropas Parlaments nosaka ES iekšzemes zvanu cenu griestus

© Pixabay

Eiropas Parlaments (EP) deputāti pieņēmuši jaunus telekomunikāciju noteikumus, kas nosaka ES iekšzemes zvanu cenu griestus, padarīs iespējamu 5G tīklu izbūvi un radīs ārkārtas gadījumos izmantojamu brīdināšanas sistēmu.

EP trešdien apstiprināja jūnijā panāktās vienošanās ar ES Padomi par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa (584 balsis pret 42, 50 deputātiem atturoties) un par Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes (BEREC) pilnvaru paplašināšanu (590 balsis pret 63, 23 deputātiem atturoties).

Jaunie noteikumi ļaus nodrošināt labākus ātrgaitas savienojamības pakalpojumus, padarīs ES iekšzemes zvanus drošākus un lētākus, vienlaikus sniedzot telekomunikāciju operatoriem prognozējamību, kas nepieciešama investīcijām ātrdarbīga interneta infrastruktūrā.

Zemākas cenas, lielāks ātrums un drošība viedtālruņu lietotājiem

“Ārzemēs kā mājās” viesabonēšanas noteikumi 2017. gadā atcēla maksu par mobilo sakaru izmantošanu, atrodoties citā ES valstī. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem kā mobilo, tā fiksēto sakaru zvani uz citu ES valsti nedrīkstēs būs dārgāki par 19 centiem minūtē. Īsziņas nosūtīšana drīkstēs maksāt ne vairāk kā 6 centus.

Jaunie noteikumi arī pasargās viedtālruņu lietotājus, nosakot stingrākas drošības prasības. Saskaņā ar tiem lietotāji mēnesi pēc līguma beigšanās varēs saglabāt savu tālruņa numuru, kā arī iegūs tiesības saņemt neizmantotas priekšapmaksas atmaksu līguma pārtraukšanas gadījumā. Tāpat lietotāji varēs saņemt kompensāciju, ja operatoru maiņa ieilgs.

Dalībvalstīm būs jāveicina 5G tīklu izbūve, līdz 2020. gadam nodrošinot piemēro radiofrekvenču pieejamību. Saskaņā ar “ES 5G ceļvedi” līdz 2020. gadam vismaz vienā katras valsts pilsētā jābūt pieejamam 5G tīklam.

“Apgrieztais 112”

Visām valstīm būs jāievieš “apgrieztā 112 sistēma”, kas ārkārtas situācijās ļaus ar īsziņu vai mobilās lietotnes starpniecību informēt iedzīvotājus attiecīgajā apvidū. Pēc direktīvas stāšanās spēkā dalībvalstīm būs 42 mēneši laika, lai īstenotu tās prasības.

Lielāka prognozējamība telekomunikāciju operatoriem

Lai veicinātu ieguldījumus infrastruktūrā un 5G tīklu izbūvē, jaunie noteikumi nodrošinās lielāku prognozējamību un atvieglos riska un izmaksu sadali starp operatoriem.