Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien paziņoja, ka viņas jaunā valdība, par kuras veidošanas sarunu uzsākšanu vienojušās lielākās partijas, strādās pie "jauna starta" Eiropai.
"Pasaule mūs negaida - mums Eiropā ir vajadzīgs jauns starts," pēc vairāk nekā diennakti ilgušajām koalīcijas izveides sarunām pavēstīja Merkele. "Jauns starts Eiropai ir arī jauns starts Vācijai."
Viņa atzina, ka ceturtdien sākot tā dēvētās zondēšanas sarunas sociāldemokrātiem (SPD), nav bijusi droša, vai abas puses būs spējīgas panākt vienošanos, ņemot vērā lielās atšķirības starp viņas vadītajiem konservatīvajiem un SPD.
Arī SPD līderis Martins Šulcs atzina, ka garajās sarunās bijuši "vētraini brīži", taču galu galā sasniegts "izcils rezultāts" un viņš vienošanos iesniegs partijai apstiprināšanai, lai varētu sākt oficiālas koalīcijas veidošanas sarunas.
Kā ziņots, Merkeles vadīto kristīgo demokrātu (CDU), tās Bavārijas sabiedroto - Kristīgi sociālās savienības (CSU) - un centriski kreiso sociāldemokrātu (SPD) partiju un parlamenta frakciju vadītāji tā dēvētajās zondēšanas sarunās piektdienas rītā panāca principiālu vienošanos sākt oficiālas koalīcijas sarunas, kurām pēc dažiem mēnešiem varētu sekot valdības izveide.
Sarunās Merkele, CSU līderis Horsts Zēhofers un SPD līderis Martins Šulcs un viņu delegācijas izstrādājuši 28 lappušu dokumentu, kas kļūs par pamatu gaidāmajām oficiālajām sarunām. Dokumentā izklāstīti partiju kompromisi plašā jautājumu lokā, ieskaitot nodokļus, imigrāciju un veselības aprūpi, un solīts izveidot stabilu un efektīvu valdību.
Kā teikts dokumentā, kas nonācis aģentūras AFP rīcībā, Vācija uzņemamo patvēruma meklētāju skaitu ierobežos līdz aptuveni 200 000 gadā.
"Mēs nosakām, ka jauno iebraucēju skaitam (..) gadā nevajadzētu pārsniegt 180 000 līdz 220 000 robežu," norādīts dokumentā.
Konservatīvais bloks CDU/CSU un SPD arī vienojušies atļaut mēnesī uzņemt līdz 1000 cilvēku bēgļu ģimeņu apvienošanas programmas ietvaros.
Tāpat partijas valdības izveidošanas gadījumā sola stiprināt eirozonu.
"Mēs vēlamies (..) ciešā sadarbībā Franciju būtiski stiprināt un reformēt eirozonu, lai eiro varētu labāk izturēt globālās krīzes," teikts dokumentā.
Dokuments arī liecina, ka SPD nav izdevies nodrošināt savu priekšvēlēšanu solījumu palielināt nodokļus bagātajiem. Pēc amatpersonu teiktā, dokuments neparedz nekādu nodokļu paaugstināšanu.
Tiek prognozēts, ka partiju sarunas par koalīcijas līgumu ilgs līdz aprīlim.
Tomēr SPD 21.janvārī paredzēta konference, kurā jāapstiprina sarunas par Merkeles vadītas "Lielās koalīcijas" atjaunošanu, un teorētiski sarunas var tikt noraidītas.