Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ceturtdien apsolīja, ka Lielbritānijā dzīvojošie Eiropas Savienības (ES) pilsoņi varēs tur palikt pēc "Breksita" (Lielbritānijas izstāšanās no ES), bet noraidīja ES aicinājumus nodot viņu tiesību pārraudzību Eiropas Tiesai (ECJ).
Darba vakariņās ar citu ES valstu līderiem Briselē notiekošā samita laikā Meja uzņēmās "skaidras saistības, ka neviens ES pilsonis, kas pašlaik likumīgi atrodas Lielbritānijā, netiks uzaicināts atstāt valsti laikā, kad Lielbritānija atstās ES", sacīja ziņu avots britu valdībā.
Meja izklāstīja "godīgu un nopietnu" piedāvājumu par Lielbritānijā dzīvojošo ES pilsoņu tiesību aizsardzību. Šaubas par viņu nākotni bija radījis Lielbritānijā pērn jūnijā notikušā referendumā rezultāts, kas paredz valsts izstāšanos no ES.
Meja sacīja, ka jebkurš ES pilsonis, kas nodzīvojis piecus gadus Lielbritānijā, varēs iegūt pastāvīga iedzīvotāja statusu un tādu pašu piekļuvi veselības aprūpei, izglītībai, pabalstiem un pensijām, kādu bauda Lielbritānijas pilsoņi.
scanpix
Konservatīvās partijas līdere Meja, kas cīnās par savas autoritātes saglabāšanu pēc parlamentārā vairākuma zaudēšanas pirmstermiņa vēlēšanās, tomēr noraidīja prasību nodot Eiropas Tiesai pārraudzību pār šo procesu un strīdiem, kas tajā varētu rasties.
Šomēnes publicētā dokumentā par savu nostāju ES pilsoņu tiesību jautājumā Eiropas Komisija (EK) bija paziņojusi, ka "pilnai jurisdikcijai" pār tām vajadzētu būt Eiropas Tiesas pārziņā.
Meja, kas ir apņēmusies panākt Lielbritānijas aiziešanu no Eiropas Tiesas, sacīja, ka "kontroles atgūšana" pār saviem likumiem ir viens no iemesliem, kāpēc referendumā tika nobalsots par "Breksitu".
"Saistības, kuras mēs uzņemsimies attiecībā uz ES pilsoņiem, tiks iekļautas Lielbritānijas likumos un tiks īstenots ar mūsu augsti cienīto tiesu starpniecību," sacīja ziņu avots britu valdībā.
Šobrīd Lielbritānijā dzīvo apmēram trīs miljoni citu dalībvalstu pilsoņu, bet pārējā blokā - apmēram miljons britu.
Meja iepriekš bija atteikusies garantēt Lielbritānijā dzīvojošo bloka pilsoņu tiesības, kamēr līdzīgas garantijas nav saņemtas par ES dzīvojošajiem britiem.
Pilsoņu tiesību garantēšana ir viena no pirmdien sākto "Breksita" sarunu prioritātēm, līdzās Lielbritānijas finansiālajām saistībām pret bloku jeb "Breksita rēķinam" un Apvienotās Karalistes un Īrijas robežas nākotnei.