MURIS vēl nav gatavs, VID turpinās izmantot IRIS

© Romāns Kokšarovs / F64

Līdz Muitas riska informācijas sistēmas (MURIS) nodošanai ekspluatācijā Valsts ieņēmumu dienests (VID) varēs turpināt izmantot Integrētās riska informācijas sistēmu (IRIS), paredz Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas iesniegtie un ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Nodokļu un muitas policijas likumā.

Likumprojekts tika virzīts steidzamības kārtā.

Jautājums saistīts ar Nodokļu un muitas policijas nodalīšanos no VID un Nodokļu un muitas policijas pārziņā esošās IRIS izmantošanu. Lai VID varētu turpināt pārvaldīt muitas riskus un kontrolēt preču pārvietošanu, nepieciešams paredzēt pārejas periodu un noteikt, ka līdz MURIS nodošanai ekspluatācijā VID turpina izmantot IRIS.

Komisijā skaidrots, ka šāda atruna nepieciešama, jo pastāv risks, ka pēc MURIS izstrādes līdz tās testēšanas un nodošanas ekspluatācijā pabeigšanai VID nebūs pieejama sistēma, kurā veikt muitas risku pārvaldību un attiecīgi muitas kontroles pasākumu īstenošanu.

Lai izvairītos no minētā riska, ka MURIS vēl nebūs gatava pilnvērtīgai izmantošanai un attiecīgi no situācijas, ka nav sistēmas, ar kuru pārvaldīt muitas riskus un kontrolēt preču pārvietošanu, Nodokļu un muitas policijas likumā jāparedz, ka līdz MURIS ekspluatācijā nodošanas brīdim, bet ne ilgāk kā līdz 2027. gada 30. jūnijam, Nodokļu un muitas policija turpina nodrošināt IRIS mērķi tehniski atbalstīt profilakses un kontroles pasākumu īstenošanu saistībā ar preču pārvietošanu pāri Eiropas Savienības muitas robežai, nodokļu un muitas noziegumu atklāšanu un novēršanu, kā arī risku pārvaldību un muitas kontroli.

Finanšu ministrija komisijas sēdē iepriekš skaidroja, ka MURIS varētu būt gatava jau šī gada novembra sākumā, taču labāk būtu nodrošināties pret neparedzētiem riskiem.

Minētais pārejas periods novērstu riskus, kas var rasties MURIS ieviešanas sākumposmā, piemēram, tehnisku nepilnību gadījumā vai citu objektīvu apstākļu dēļ.

Lai mazinātu MURIS darbības riskus, kas var rasties tās ieviešanas sākumposmā, ar pieņemtajām izmaiņām Nodokļu un muitas policijas likumā noteikts pārejas periods, proti, līdz brīdim, kamēr MURIS nav gatava izmantošanai, bet ne ilgāk kā līdz 2027. gada 30. jūnijam, turpināt izmantot esošo IRIS.

Video