Politiskā drāma Dienvidkorejā: Eksprezidents pieņēmis 217 miljonu vonu kukuli

© depositphotos.com

Dienvidkorejas prokurori ceturtdien paziņoja, ka ir izvirzījuši bijušajam valsts prezidentam Munam Džēinam apsūdzības korupcijā, kas saistītas ar viņa znota darbu aviosabiedrībā.

Munam "izvirzītas apsūdzības korupcijā par 217 miljonu vonu (133,7 tūkstošu eiro) saņemšanu saistībā ar sava znota nodarbinātības aviosabiedrībā veicināšanu," paziņoja Džondžu apgabala prokuratūra.

Muna korupcijas lieta papildina politisko drāmu Dienvidkorejā, kur 3.jūnijā gaidāmas prezidenta vēlēšanas pēc tam, kad prezidents Juns Sukjols zaudēja amatu par īslaicīgu karastāvokļa izsludināšanu.

Muns, kurš bija prezidents no 2017. līdz 2022.gadam, kļuva zināms kā iniciators centieniem tuvināties ar Ziemeļkoreju. Viņa iniciatīvas sagatavoja ceļu Donalda Trampa 2018.gada Singapūras samitam ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu, kas raisīja cerības, ka Phenjanu izdosies pārliecināt ierobežot kodolieroču un ballistisko raķešu programmas, kas apdraud Dienvidkoreju, Japānu un ASV.

Saskaņā ar prokuroru teikto Muna znots tika iecelts par zemo cenu aviosabiedrības "Thai Eastar Jet" rīkotājdirektoru, "lai gan viņam trūka atbilstošas pieredzes vai kvalifikācijas aviācijas nozarē".

Aviosabiedrība, kuru faktiski kontrolēja bijušais parlamenta deputāts no Muna partijas, bija piešķīrusi Muna znotam šo darbu, lai iegūtu toreizējā prezidenta labvēlību, sacīja prokurori.

Saskaņā ar viņu teikto jebkāda alga un citi finansiāli labumi, ko aviosabiedrība no 2018. līdz 2020.gadam maksāja Muna znotam, "ir apstiprināti nevis kā leģitīmi atalgojuma maksājumi, bet kā prezidentam paredzēti kukuļi".

Muna znots vēlāk šķīrās no Muna meitas.

Pēc apsūdzību izvirzīšanas Munam pašlaik juridiskas problēmas ir vienlaikus diviem bijušajiem Dienvidkorejas prezidentiem.

Atstādinātais prezidents Juns Sukjols tiek apsūdzēts sacelšanās vadīšanā, par kuru var tikt piespriests mūža ieslodzījums vai pat nāvessods. Nāvessoda izpilde ir mazticama, jo Dienvidkorejā kopš 1997.gada pastāv neoficiāls nāvessodu izpildes moratorijs.

Politika

Ārlietu resors turpinās darbu, lai paplašinātu NATO sabiedroto klātbūtni Latvijā, stiprinātu sadarbību partneriem un ierobežotu Krieviju, vienlaikus ikvienam iedzīvotājiem ir jārūpējas par savu noturību, kritisko domāšanu un jāattīsta arvien jaunas prasmes, norāda ārlietu ministre Baiba Braže (JV).