Eiropas Komisijas (EK) rīcības plāna autobūves nozarei īstenošanā nepieciešama stingrāka teritoriālā pieeja, teikts šonedēļ Briselē notikušajā Eiropas Reģionu komitejas (RK) plenārsesijā pieņemtajā rezolūcijā.
RK locekļi rezolūcijā atzinīgi vērtē EK centienus atbalstīt digitalizāciju un konkurētspējas uzlabošanu autorūpniecībā, kā arī tās pāreju uz tīru mobilitāti.. Tomēr viņi uzsver, ka steidzami jāintegrē uz vietu balstīti risinājumi un jānodrošina, lai pārejā uz ilgtspējīgu un konkurētspējīgu ES autobūves nozari tiek pilnībā ievērots reģionu viedoklis. Vietējie līderi uzsver, ka rīcības plānā nepietiekami ņemtas vērā to reģionu īpašās vajadzības, kuri ir ļoti atkarīgi no automobiļu ražošanas. Pāreja uz klimatneitralitāti un digitalizācija būtiski ietekmēs šos reģionus, radot tādus izaicinājumus kā ekonomikas korekcijas un izmaiņas rūpnieciskajā darbībā. Reģionālās atšķirības infrastruktūras attīstībā, piemēram, nevienmērīga uzlādes tīklu izvēršana, prasa mērķtiecīgāku atbalstu.
Vietējie un reģionālie līderi uzsver, ka ir nepieciešama saskaņota ES rūpniecības politika autobūves nozarē, norādot, ka pašreizējā pieejā trūkst visaptverošas stratēģijas, lai nodrošinātu nozares ieguldījumu ekonomikas izaugsmē un darbavietu radīšanā.
Viņi arī atzinīgi vērtē gaidāmo vieglo automobiļu un mikroautobusu CO₂ emisiju standartu pārskatīšanu 2025.gadā un brīdina, ka tiesiskais regulējums nenodrošina pietiekamu noteiktību nozares pielāgošanai. Tāpēc RK locekļi aicina īstenot ES vispārējos mērķus klimata jomā pragmatiski, apvienojumā ar stingru rūpniecības politiku.
Turklāt rezolūcijā uzsvērts, cik svarīgi ir nodrošināt oglekļa ziņā neitrālus risinājumus, kas balstīti uz tehnoloģisko neitralitāti, tādējādi nodrošinot ES ražotāju konkurētspēju globālās konkurences un ģeopolitisko izaicinājumu apstākļos. Lai mazinātu pārejas sociālekonomisko ietekmi, RK locekļi aicina nākamajā ES ilgtermiņa budžetā pēc 2027.gada palielināt finansējumu taisnīgas pārejas pasākumiem, jo īpaši izmantojot pastiprinātu kohēzijas politiku, kas mazina reģionālās atšķirības un atbalsta reģionus, kurus pārmaiņas rūpniecībā skar visvairāk.
EK 5.martā nāca klajā ar rīcības plānu ES autobūves nozarei, kas atbalstīs šīs nozares pāreju uz tīru, savienotu un arvien vairāk automatizētu transportlīdzekļu ražošanu, lai garantētu nozares starptautisko konkurētspēju.
Eiropas Reģionu komiteja ir Eiropas Savienības padomdevēja struktūra, kurā darbojas vēlēti reģionālo un vietējo pašvaldību pārstāvji no 27 ES dalībvalstīm. Reģionu komitejā tie pauž viedokli par ES tiesību aktiem, kuri tieši ietekmē vietējās un reģionālās pašvaldības.