Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) uzdevis Zemkopības ministrijas (ZM) un Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) amatpersonām sākt sarunas ar Eiropas Komisiju (EK) par dabīga medus autentiskuma kontroļu sakārtošanu, aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāvji.
Ministrijā skaidro, ka kontroles ir nepieciešams sakārtot, lai patērētājiem, kuri uzturā vēlas lietot dabīgu medu, kā arī uzņēmumiem, kas to izmanto pārtikas produktu ražošanā, būtu pārliecība par iegādātā medus dabisko izcelsmi.
ZM pārstāvji norāda, ka PVD 2024.gada nogalē veikalos noņēma vairākus medus paraugus, pamatojoties uz aizdomām, ka tiek tirgots viltots medus. Laboratorijā Igaunijā veiktajās analīzēs secināts, ka daļa no veikalos tirgotā medus ir ražots rūpnieciski un to nav ievākušas bites, tāpēc medus neatbilst autentiska medus standartiem, kas paredz, ka medus ir dabīga, salda viela, ko bite ražo no augu nektāra.
PVD atzīmē, ka patlaban nepastāv Eiropas Savienības (ES) mēroga oficiāla metodika medus DNS testu rezultātu izvērtēšanai. Tāpēc, izskatot pēc pašreizējā ES regulējuma, Latvijā mazumtirdzniecībā tirgotais medus atbilst kvalitātes un nekaitīguma prasībām.
Tomēr dienestā skaidro, ka atbilstoši neakreditētās DNS testu metodes rezultātiem daļa nopērkamā medus ir mākslīgi ražots pārtikas produkts un, tiklīdz šo medus autentiskuma kontroles metodi akreditēs, šādu medu veikalos drīkstēs tirgot tikai ar norādi - "mākslīgs medus".
Krauze uzsver, ka EK medus kvalitātes uzraudzību šobrīd plāno sakārtot līdz 2028.gadam, piebilstot, ka tik ilgi šo jautājumu risināt nedrīkst, un to var atrisināt daudz ātrāk, lai beidzot izstrādātu vienotas metodes un kritērijus medus autentiskuma noteikšanai. Tostarp steidzami ir nepieciešams akreditēt laboratorijas metodes medus autentiskuma noteikšanai, lai veikali, kuri tirgo viltotu medu, saņemtu sodu.
Jau ziņots, ka Latvijas Biškopības biedrība (LBB) janvāra izskaņā informēja par mazumtirdzniecībā nopērkamā medus paraugu izmeklējumu rezultātiem, kas veikti Igaunijas laboratorijā "Celvia CC". Tostarp no Latvijā iegādātiem medus paraugiem 70% jeb 14 no 20 neatbilda autentiska medus standartam.
Par neautentisku medu analīzēs tika noteikts SIA "Vinnis" liepziedu un arī griķu ziedu medus, divu veidu "Maxima" privātā zīmola "Favorit" medus produkti, "Maxima" veikalā iegādāts "Medaus pirkliai" medus, "Lidl" veikalā iegādāts "Maribel" krēmīgais ziedu medus un šķidrais ziedu medus, "Lidl" veikalā iegādāts "Mazurskie Miody" dažādu ziedu medus, veikalā "Mere" iegādāts "4 seasons food" dažādu ziedu medus, kā arī atsevišķi "Rimi" privātā zīmola "Rimi Smart" un "Rimi" medus produkti.
LBB aicināja valsts pārvaldi novērst, ka Latvijas tirdzniecības vietās tirgo produktu, uz kuru etiķetes norādīts "medus", bet tas nav autentisks un neatbilst ES Padomes direktīvai, kā arī iestāties un veicināt medus tirgus biznesa vides sakārtošanu ES, izveidojot ierobežojumus un stingru uzraudzību medus importam no trešajām valstīm, veicināt laboratorijas medus autentiskuma noteikšanas metožu akreditāciju īsā laika posmā, kā arī novērst patērētāju maldināšanu tirdzniecības vietās un pēc iespējas ātrāk ieviest prasību etiķetēs norādīt pilnu informāciju par medus izcelsmi.
Vienlaikus PVD Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs Māris Eiklons akcentēja, ka neakreditētu medus paraugu analīžu rezultāti jāvērtē piesardzīgi.
Dienestā arī norādīja, ka PVD šogad plāno veikt papildu kontroles pasākumus, tostarp laboratorisko paraugu ņemšanu, lai gūtu pārliecību, ka Latvijas tirgū patērētājam pieejamais medus atbilst normatīvos noteiktajām prasībām.
PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.