Par opozīcijas deputāta Aināra Šlesera (LPV) iesniegto priekšlikumu 2025.gada valsts budžeta projektā, kuru kā pirmo no 311 iesniegtajiem vērtēja Saeima, parlamentārieši debatē jau vairāk nekā stundu.
Šlesera priekšlikums paredz likumā ierakstīt, ka budžeta politikas prioritārais attīstības virziens ir ne tikai drošība, bet arī ekonomikas izaugsme.
Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) piekrita, ka budžets pēc būtības nav tikai drošības budžets, piekrītot, ka ekonomikas komponente ir tikpat liela kā drošība. Ministrs atkārtoja, ka budžetā 250 miljoni eiro "tiek nodoti" iedzīvotājiem ar nodokļu izmaiņām, par ko deputāti nobalsoja jau vakar. Tas palīdzēšot celt iekšzemes kopproduktu par 0,3% nākamajā gadā, teica Valainis.
Opozicionārs Edvards Smiltēns (AS) debatēs asi kritizēja Ministres prezidentes Evikas Siliņas (JV) teikto, ka Latvija nevar atļauties politisko nestabilitāti. Viņaprāt, valsts jau ir nonākusi nestabilitātes situācijā, jo Siliņas vadītā valdība, lemjot par budžetu pirmajā lasījumā, sākotnēji vēlējās strādāt ar 48 vai 49 deputātu balsīm.
Deputāts Česlavs Batņa (AS) atzinīgi novērtēja valdības veidojošo partiju "Progresīvie", atzīmējot, ka tās deputāti kāpj tribīnē un aizstāv budžetu. Politiķis pauda nožēlu par "Jaunās vienotības" deputātiem, kuri tikai "skatās un smīkņā".
Savukārt deputāts Artūrs Butāns (NA) pauda nesapratni, kāpēc deputāti tik ilgi debatē par Šlesera priekšlikumu, "debatējot par jebko, kas ir sasāpējis". "Mēs šobrīd debatējam par teikumu", izteicās deputāts. Viņaprāt, Šlesera priekšlikums labi ilustrē viņa darba stilu, jo tas pat nav par finanšu pārdalēm. Butāns atzīmēja, ka Šlesers neesot iesniedzis nevienu citu pilnvērtīgu priekšlikumu.
Debates par pirmo priekšlikumu turpināsies pēc parlamenta sēdē izsludinātā pārtraukuma.
Kā ziņots, Saeima šodien turpina skatīt 2025.gada valsts budžeta projektu galīgajā lasījumā.
Trešdien deputāti izskatīja budžeta projekta 31 pavadošo likumprojektu, kurā kopumā bija iesniegti 212 priekšlikumi, kā arī iesāka vētīt likumprojektu par valsts budžetu 2025.gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027.gadam. Galvenajam valsts budžeta likumprojektam iesniegti 311 priekšlikumi.