Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārējās un drošības politikas jautājumos Kaja Kallasa svētdien brīdināja Gruzijas varasiestādes neizmantot vardarbību pret demonstrantiem, kas protestē pret valdības lēmumu apturēt sarunas par pievienošanos blokam.
"Ir skaidrs, ka vardarbības izmantošana pret miermīlīgiem protestētājiem nav pieņemama, un Gruzijas valdībai ir jāciena Gruzijas tautas griba un arī Gruzijas konstitūcija," Kallasa teica žunālistiem, savā pirmajā darba dienā jaunajā amatā apmeklējot Ukrainu.
"Runājot par Eiropas Savienību, tam būs skaidras sekas mūsu attiecībās ar Gruziju," viņa uzsvēra.
"Mums ir dažādas iespējas. Taču, protams, mums ir jāvienojas," viņa teica, komentējot iespējamo 27 valstu reakciju uz notikumiem Gruzijā. Kallasa pieminēja sankcijas un vīzu ierobežojumus.
"Skaidrs, ka [Gruzijas] valdība nerespektē Gruzijas tautas gribu nākotni Eiropā," sacīja Kallasa, paužot pārliecību, ka Gruzijas varasiestādēm par to ir jāatbild.
ES sankcijas var noteikt tikai tad, ja tam piekrīt visas ES valstis. Pašlaik attiecībā uz Gruziju tas nešķiet iespējams, jo īpaši kopš Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns nesen pauda atbalstu Gruzijas premjerministram Iraklijam Kobahidzem, kurš pārstāv valdošo partiju "Gruzijas sapnis", kas tiek apsūdzēta par prokrieviskas politikas virzīšanu.
Protesti pret ES iestāšanās sarunu apturēšanu sākās ceturtdien, kad Gruzijas premjerministrs Kobahidze paziņoja, ka Gruzija līdz 2028.gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.
Jau trešo nakti Tbilisi turpinājušās plašas demonstrācijas, kurus drošības dienesti izklīdina ar ūdens lielgabaliem, asaru gāzi un gumijas lodēm, uz ko protestētāji atbildēja, metot pirotehniku. Vairāk šeit.
Demonstranti uzcēluši barikādes Tbilisi galvenajā avēnijā.
Iekšlietu ministrija paziņoja, ka "dažu protestā esošu personu rīcība kļuva vardarbīga" un ka policija "atbilstoši un saskaņā ar likumu reaģēs uz katru pārkāpumu".
Pēdējo divu dienu laikā arestēti vairāk nekā 100 cilvēki.