Polija noraida ES tirdzniecības vienošanos, kuras sagatavošana prasīja 25 gadus

© Pixabay

Varšava nepieņems brīvās tirdzniecības nolīgumu starp Eiropas Savienību (ES) un Dienvidamerikas ekonomisko aliansi "Mercosur", otrdien paziņojis Polijas premjerministrs Donalds Tusks.

Vienošanās starp ES un aliansi "Mercosur", kas apvieno Brazīliju, Argentīnu, Paragvaju un Urugvaju, radītu vienu no pasaulē lielākajām brīvās tirdzniecības zonām. Tās galvenais mērķis ir samazināt muitas nodokļus un tādējādi veicināt tirdzniecību.

ES sarunas ar "Mercosur" par šo vienošanos ilgušas 25 gadus. Vienošanās principā tika panākta jau 2019.gadā, bet netika ieviesta, pastāvot bažām par virkni jautājumu, tai skaitā lietusmežu aizsardzību.

Francija, kas ir galvenā vienošanās pretiniece, joprojām cenšas to apturēt, un franču lauksaimnieki protestējuši pret šo vienošanos, kas, kā viņi baidās, pārpludinās Eiropu ar lētākiem lauksaimniecības produktiem, apdraudot viņu nodarbošanos. Arī poļu lauksaimnieki protestējuši pret šo vienošanos.

"Polija nepieņems (..) brīvās tirdzniecības vienošanos ar Dienvidamerikas valstīm, proti, "Mercosur" bloku šādā formā," žurnālistiem pirms valdības sēdes pavēstīja Tusks.

Valdība pieņēma rezolūciju, kurā noraidīta vienošanās esošajā formātā, kā iemeslu minot poļu lauksaimnieku bažas un pārtikas drošības jautājumu.

Polijas Lauksaimniecības ministrija šomēnes izteica nopietnus iebildumus pret ES un "Mercosur" vienošanos, brīdinot, ka tās parakstīšanas gadījumā Polijas un Eiropas ražotāji varētu tikt "izstumti no ES tirgus". Ministrija brīdināja, ka darījums visvairāk varētu kaitēt Polijas mājputnu, liellopu gaļas, cukura un etanola ražotājiem.

Svarīgākais