Tuvākajās dienās šis Saeimas sasaukums sasniegs sava termiņa vidu. Jau divus gadus valsts finansējumu, kas bija atkarīgs no Saeimas vēlēšanu rezultātiem, ir saņēmušas ne tikai parlamentā ievēlētās partijas, bet arī tādas, kas palika bez deputātu mandātiem, taču sasniedza divu procentu vēlētāju atbalstu. Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” pārliecinājās, ka ārpusparlamenta partijām šis finansējums neko būtiski palīdzējis nav.
No minētajām partijām savu reitingu būtiski uzlabot nav spējusi neviena, turklāt dažās tajā skaitā naudas dēļ izcēlušies iekšējie konflikti. No budžeta piešķirtā nauda galvenokārt tika tērēta reklāmas izdevumiem, atsevišķos gadījumos - partijas vadības atalgošanai.
Politisko partiju finansēšanas likums paredz, ka valsts budžeta finansējumu piešķir partijai vai partiju apvienībai, par kuru pēdējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā divi procenti vēlētāju. Pagājušajās vēlēšanās Saeimā neiekļuva, bet valsts finansējuma saņemšanai tomēr kvalificējās seši saraksti. Reāli naudu saņēma gan tikai pieci, jo Latvijas Krievu savienībai tā arī nav izdevies atvērt kontu Latvijā reģistrētā kredītiestādē.
Ilgus gadus Saeimas opozīcijas beņķus deldējusī “Saskaņa” pirmo reizi palika ārpus parlamenta, bet lielus satricinājumus nepiedzīvoja. No partijas vadības aizgāja pieredzējušais Jānis Urbanovičs, izstājās arī Latgales pilsētu mēri, taču Nils Ušakovs saglabāja savu Eiropas Parlamenta (EP) mandātu par spīti tā arī līdz galam nenorimušiem skandāliem par viņa kā Rīgas mēra laiku. “Saskaņa” ir vienīgā no Saeimā neiekļuvušajām partijām, kam pēdējie reitingi pārsniedza piecu procentu barjeru.
Kopš Saeimas vēlēšanām nekādas būtiskas izmaiņas nepiedzīvoja arī bijušās Saeimas deputātes Jūlijas Stepaņenko vadītā partija “Suverēnā vara”. EP tā neiekļuva, bet, visticamāk, tagad Stepaņenko ar domubiedriem raudzīsies Rīgas domes virzienā.
Krietni radikālākas pārvērtības ir piedzīvojusi partija, kuru 2021. gada sākumā Stepaņenko dibināja kopā ar bijušo advokātu un bijušo deputātu Aldi Gobzemu. Kā “Likums un kārtība” dibinātā partija gadu vēlāk tika pārsaukta par “Katram un katrai”. Pēc neveiksmes Saeimas vēlēšanās partijas līderis Gobzems pameta gan partiju, gan valsti. Par jauno vadītāju kļuva Raimonds Lazdiņš, kura vadībā partija atkal izmanīja nosaukumu un vizuālo identitāti, kļūstot par “Platforma 21”. No deviņiem valdes locekļiem amatos šobrīd ir palikuši trīs. Vadītāja partijai nav, jo Lazdiņš pēc kļūšanas par Latvijas Olimpiskās komitejas prezidentu šovasar no šī amata aizgāja.
Partijas valdes loceklis, bijušais “Latvijas dzelzceļa” viceprezidents Aivars Strakšas neslēpj, ka tagadējā partija ļoti atšķiras no Gobzema uz Covid-19 protestu viļņa radītā spēka, kam tika piešķirts valsts finansējums. Tā tēriņus Strakšas ne pārmērīgi aizstāv, ne kritizē: “Tajā laikā mēs meklējām, kā saprast to veidu, kā mēs varam darboties. Saprotams, ka ar šo valsts budžeta finansējumu mēs nevaram kaut kādu partijas skolu šeit nodibināt, ka mēs varētu regulāri veikt. Nu to mēs apskatījāmies, ka tas ir pārāk dārgi. No otras puses, tā lietderība varbūt arī nebija tik liela. Bet, kā es jau teicu, tas bija tāds laiks pēc vēlēšanām, kad mums bija jāatrod, kas mēs tagad esam, ko mēs gribam. Tā pati identitātes maiņa kaut ko maksāja.”
Identitāti un sadarbības modeli ir mainījusi arī apvienība “Attīstībai/Par!”, kas vēlēšanās palika tieši zem piecu procentu barjeras. Apvienība ir pārsaukta par “PLI” un funkcionē tikai tāpēc, lai saņemtu valsts finansējumu, kas tiek sadalīts starp partijām “Latvijas attīstībai” un Kustību “Par!”, 1/13 daļu no naudas iedodot arī apvienības mazākajai partnerei - partijai “Izaugsme”. Vēlēšanās partijas startē atsevišķi, un saskaņā ar noteikumiem, kas regulē valsts finansējuma izmantošanu, nestartējot kā apvienība, EP vēlēšanu kampaņā izmantot no budžeta nākušo naudu tās nedrīkstēja.
Tāpat kā “Attīstībai/Par!”, arī Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP), kas kādu brīdi saucās “Konservatīvie”, uzreiz pēc darba valdībā nācās palikt ārpusparlamenta opozīcijā. Kopš partijas dibināšanas to vadījušā Jāņa Bordāna vietā pirms diviem gadiem pie partijas stūres stājās bijušais labklājības ministrs Gatis Eglītis. Viņa vadībā partija gan nespēja atgūt savus senākos reitingus, turklāt pēc izgāšanās Eiropas Parlamenta vēlēšanās vairāki kandidāti no JKP izstājās.
Šoruden Saeima nolēma valsts budžeta finansējumu partijām nākamajā gadā iesaldēt. Tomēr priekšlikumus par šī finansējuma mazināšanu nav iesniedzis neviens. Jāpiebilst, ka Partiju finansēšanas likums Saeimā ir atvērts jau pusotru gadu, kad komisijām tika nodoti vēl prezidenta Egila Levita iesniegtie grozījumi. Nekur tālāk netikušie grozījumi paredz: vismaz 30 procenti no konkrētajā gadā izlietotā valsts finansējuma jāatvēl partijas darbības saturiskajai nodrošināšanai, proti, pētījumiem un konferencēm.