Vēlas ierobežot Krievijas diplomātu pārvietošanos Šengenas zonā

© depositphotos.com

Astoņu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ārlietu ministri vēstulē bloka augstākajam pārstāvim ārlietās un drošības politikā aicinājuši ierobežot Krievijas diplomātu pārvietošanos Šengenas zonā.

Ministri vēstulē Žuzepam Borelam brīdināja, ka Krievijas diplomātisko pasu turētāju brīva pārvietošanās Šengenas bezvīzu zonā veicina "ļaunprātīgas darbības".

"Mēs uzskatām, ka ES vajadzētu (..) ierobežot Krievijas diplomātisko pārstāvniecību locekļu un viņu ģimenes locekļu pārvietošanos tikai akreditētās valsts teritorijā," norādīja ministri.

Vēstuli parakstījuši Čehijas, Dānijas, Nīderlandes, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas un Rumānijas ministri, un tā datēta ar 11.jūniju. Ministri piebilda, ka šādu ierobežojumu ieviešana "ievērojami sašaurinās Krievijas aģentu darbības telpu".

Kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā 2022.gada februārī ES valstis jau ir krasi samazinājušas Krievijas diplomātu skaitu savā teritorijā.

Ministri norādīja, ka daudzu Krievijas diplomātu galvenā nodarbošanās ES ir "izlūkošana, propaganda vai pat sabotāžas aktu sagatavošana".

Čehija un Polija nesen aizturēja personas, kas tiek turētas aizdomās par dedzināšanu, un kuras uz šiem noziegumiem kūdījusi Krievija.

"Krievija jau gadiem ilgi Eiropā veic vērienīgas operācijas ar daudziem upuriem un nozīmīgiem materiālajiem zaudējumiem," teikts vēstulē. Ministri aicināja Borelu steidzami nākt klajā ar konkrētu priekšlikumu par ierobežojumiem.

Lai kliedētu bažas par Maskavas pretpasākumiem, ministri norāda, ka tie radīs "daudz mazākus zaudējumus nekā potenciālie zaudējumi, ko Krievijas diplomāti-aģenti var nodarīt visā Eiropā".

Politika

Krievijā propagandisti tik ļoti sapriecājās par iepriekš droši prognozējamo Džo Baidena izstāšanos no priekšvēlēšanu kampaņas, ka neko labāku neattapa kā notikušo pamatot ar prokremliskā mūziķa, skatuves vārdā “Šaman”, koncertu pie ASV vēstniecības ēkas Maskavā. Tā, protams, var ironizēt, bet Krievijā ironijai ir dziļi zemteksti.

Svarīgākais