Uz Zemes veiksmīgi atgriezusies Ķīnas kapsula ar Mēness paraugiem

© SIPA/SCANPIX/LETA

Ķīnas Iekšējās Mongolijas reģionā veiksmīgi nolaidusies Ķīnas kosmosa kapsula ar diviem kilogramiem Mēness paraugu, ziņo valsts televīzija.

Zonde "Chang'e 5" uz Mēness nosēdās 1.decembrī. Materiāli tika vākti plašā lavas laukā, kas pazīstams ar nosaukumu "Vētru okeāns".

Ķīna kļuvusi par trešo valsti pēc ASV un PSRS, kas atpakaļ uz Zemi nogādājusi Mēness paraugus.

Zinātnieki cer, ka paraugi palīdzēs viņiem gūt zināšanas par Mēness izcelsmi, izveidošanos un vulkānisku aktivitāti uz tā virsmas.

Ķīna 24.novembrī no Veņčanas poligona Ķīnas Hainaņas provincē palaida kosmosā raķeti "Long March 5" ar kosmosa kuģi "Chang'e 5".

Šī ir ambiciozākā Mēness misija, ko Ķīna līdz šim veikusi. Pērn Ķīnas pašgājējs robots "Chang'e-4" nolaidās Mēness tumšajā pusē.

Pēdējā kosmosa misija, kurā uz Zemes tika nogādāti paraugi no Mēness, notika 1976.gada augustā, kad Padomju Savienības kosmosa kuģis "Luna-24" atveda 170,1 gramu Mēness paraugu.

Ķīna jūlijā sāka savu pirmo neatkarīgo misiju uz Marsu.

Ķīna plāno līdz 2022.gadam uzbūvēt savu kosmosa staciju un līdz 2029.gadam nosūtīt izpētes misiju uz Jupiteru.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais