Pirmdiena, 20.maijs

redeem Salvis, Selva, Venta

arrow_right_alt Pasaulē \ Izklaide

"Microsoft" dibinātājs Bils Geitss kļuvis par Igaunijas e-rezidentu

© Scanpix

Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass ceturtdien Briselē ticies ar datortehnoloģiju uzņēmuma "Microsoft" dibinātāju Bilu Geitsu un pasniedzis viņam Igaunijas e-rezidenta digitālo identifikācijas apliecību.

Tikšanās laikā pārrunātas iespējas atbalstīt Āfrikas attīstību, investējot pētniecībā un attīstībā, paziņojis Igaunijas valdības preses dienests. Apspriesti trīs Bila un Melindas Geitsu fonda projekti Āfrikas valstīm, kas skar vakcīnu klīniskos pētījumus, veselības aizsardzības sistēmas un laboratorijas pakalpojumu pieejamības uzlabošanu, kā arī lauksaimniecības attīstību un inovatīvu cīņu pret klimata pārmaiņām.

Pēc Ratasa teiktā, visi trīs projekti ir ļoti vajadzīgi Āfrikas attīstībai un tās iedzīvotāju dzīves līmeņa uzlabošanai, tādēļ ir dziļākas apspriešanas vērti.

"Igaunijas pieredze liecina, ka digitālās prasmes un digitālā attīstība kļuvušas par ilgtspējīgas attīstības ķīlu," uzsvēris premjers, atgādinot, ka pērn Igaunija un Āfrikas Savienība parakstījušas memorandu par iecerēm elektroniskās valsts pārvaldes attīstības jomā.

"Igaunijas uzņēmumi un eksperti ir gatavi sadarboties ar Geitsa fondu," viņš piebildis.

Igaunija Āfrikas attīstībā un humānajā palīdzībā ar Eiropas Savienības (ES) fondu un projektu starpniecību ieguldījusi gandrīz 4,7 miljonus eiro.

Ratass un Geitss sīkāk apsprieduši arī ES priekšlikumus attiecībā uz atbalstu pētniecībai un attīstībai ES jaunajā daudzgadu budžetā, un Igaunijas premjers apliecinājis, ka viņa valsts atbalsta finansējuma palielināšanu pētniecībai un attīstībai no programmas "Horizon Europe".

E-rezidenta programma Igaunijā darbojas kopš 2014.gada 1.decembra. E-rezidenta statuss paver citu valstu iedzīvotājiem piekļuvi Igaunijas elektroniskajiem pakalpojumiem, bet nesniedz nekādas uzturēšanās vai pilsoņa tiesības.

E-rezidenta digitālās identifikācijas apliecības jau izsniegtas vairāku pasaules valstu valdību vadītājiem, tostarp Japānas premjerministram Sindzo Abem, Vācijas kanclerei Angelai Merkelei un Luksemburgas premjeram Ksavjē Betelam, bet pagājušajā mēnesī to no Igaunijas prezidentes Kersti Kaljulaikas saņēma Romas pāvests Francisks.