Sarkozī gaida tiesas zālē

© Scanpix

Bijušajam Francijas prezidentam Nikolā Sarkozī rīt jāierodas Bordo pilsētas tiesā, lai liecinātu krimināllietā, kas uzsākta sakarā ar aizdomām par viņa vēlēšanu kampaņas nelikumīgu finansēšanu 2007. gadā, vēsta franču mediji.

Šīs nav vienīgās apsūdzības, kas izvirzītas N. Sarkozī, turklāt cita eksprezidenta Žaka Širaka atzīšana par vainīgu finanšu mahinācijās liecina, ka Francijas tiesas ir gatavas skatīt lietas pret bijušajām augsta ranga amatpersonām.

Le Figaro mājaslapā rakstīts, ka Bordo tiesnesis Žans Mišels Žentils izsaucis N. Sarkozī, lai sniegtu liecības par 2007. gada notikumiem. Tiek uzskatīts, ka viņa prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu nelikumīgi finansējusi kompānijas L’Oreal mantiniece, Francijas bagātākā sieviete Liliāna Betankūra, kura N. Sarkozī štābam piešķīrusi vairākus desmitus tūkstošu eiro skaidrā naudā. Izmeklētāji, kuri pētījuši 2007. gadā notikušo aizdomīgo skaidras naudas izņemšanu no L. Betankūras kontiem Šveices bankās, secinājuši, ka daļa šīs naudas izmantota N. Sarkozī kampaņā. To ar savu liecību apstiprinājis arī bagātnieces grāmatvedis, kurš atzinies, ka personīgi N. Sarkozī pilnvarotiem cilvēkiem nodevis aploksni, kurā atradušies 50 000 eiro. Kopējā nelikumīgā finansējuma summa varot sasniegt 150 000 eiro. Saskaņā ar Francijas likumdošanu privātpersonas vēlēšanu kampaņām nedrīkst ziedot vairāk par 4600 eiro, turklāt tikai 150 eiro iespējams ziedot skaidrā naudā – pārējā summa jānoformē kā oficiāls bankas maksājums.

N. Sarkozī apsūdzības ir noliedzis, dēvējot tās par politisko pretinieku mēģinājumiem celt neslavu un graut viņa reputāciju. Tomēr jūlijā, aptuveni mēnesi pēc tam, kad N. Sarkozī zaudēja tiesisko imunitāti, ko baudīja, ieņemot prezidenta amatu, Francijas policija veica kratīšanu viņa mājā un birojā. Par tās rezultātiem oficiāla informācija netika sniegta, taču Francijas politologi norāda – ja reiz N. Sarkozī tiek saukts uz tiesu, kaut kādi pierādījumi izmeklēšanas rīcībā ir. «Pagātnē valstsvīri ļoti bieži ir pieļāvuši tādu pašu rīcību, par kuru tagad tiek apsūdzēts Nikolā Sarkozī. Parasti tas līdz kriminālvajāšanai nenoveda, taču tagad situācija ir mainījusies un tiesas kļuvušas daudz drosmīgākas,» norādījis Parīzes Politisko pētījumu centra analītiķis Filips Bro. Radiostacija France 24 vēsta, ka N. Sarkozī uz tiesu tika saukts jau pagājušonedēļ, taču nevarēja ierasties, jo bija devies vizītē uz Maskavu. Arī tagad eksprezidenta palīgi skaidrojuši, ka viņam trešdienas vakarā ieplānota tikšanās Londonā un Parīzē N. Sarkozī atgriezīsies ne agrāk kā ceturtdienas vakarā. Tomēr pastāv liela varbūtība, ka viņš no Londonas dosies tiešā ceļā uz Bordo.

Jāpiebilst, ka šī nav vienīgā lieta, kuras sakarā tiek locīts N. Sarkozī vārds. Tiek uzskatīts, ka tieši pēc toreizējā prezidenta rīkojuma policija uzsāka nelikumīgu izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kādā veidā informāciju par L. Betankūras ziedojumu skandālu ieguvuši laikraksta Le Monde žurnālisti. Apsūdzības šajā lietā izvirzītas ar N. Sarkozī cieši saistītam prokuroram un bijušajam iekšējā izlūkdienesta vadītājam. Tāpat turpinās izmeklēšana tā dēvētajā Karači lietā – N. Sarkozī (tolaik viņš bija budžeta lietu ministrs) palīgi esot kārtojuši darījumu par Francijas ieroču eksportu uz Pakistānu, apmaiņā pret kontraktu saņemot dāsnus kukuļus no Pakistānas militārpersonām. Šī nauda 1995. gadā izmantota toreizējā premjera Eduāra Baladūra kampaņā. Tāpat dzirdētas runas, ka N. Sarkozī politiskās karjeras veicināšanā gandrīz 50 miljonus eiro ieguldījis kādreizējais Lībijas līderis Muamars Kadāfi, taču pēc viņa noslepkavošanas šīs apsūdzības vairs netiekot izmeklētas.

Pasaulē

Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā no Izraēlas skatupunkta ir kā boulinga bumbas metiena rezultāts, kad krīt visi ķegļi, - Izraēlai ir izdevies samazināt Irānas uzturēto grupējumu "Hamās" un "Hizbollah" spēku, un kritis ir arī Sīrijas režīms, kas bija ļoti nozīmīgs starpnieks, lai Irāna spētu apgādāt "Hizbollah" un apdraudēt Izraēlu no Libānas, kā arī no pašas Sīrijas teritorijas, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais