Mediji nopludina Lavrova un Sijārto sarunu Prigožina sacelšanās laikā

© unsplash.com

Žurnālisti ir publicējuši Ungārijas ārlietu ministra Pētera Sijārto un Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova telefonsarunas ierakstu, raksta “unian.net”.

Saruna notika 2023. gada 24. jūnijā - Jevgeņija Prigožina, PMK "Vagner" dibinātāja, sacelšanās laikā. Par to ziņoja pētnieciskais žurnālists Sabolcs Pāni, kurš publicēja sarunas transkriptu starptautiskā projekta "Kremļa karstā līnija" ietvaros.

Saskaņā ar publicētajiem materiāliem, Sijārto piezvanīja savam Krievijas kolēģim, lai interesētos par situāciju Krievijā un Lavrova stāvokli pēc tam, kad "Vagner" vienības ieņēma militāros objektus Rostovā pie Donas un virzījās uz Maskavu.

Sarunas sākumā Ungārijas ministrs jautāja Lavrovam, vai Krievijas varas iestādes kontrolē situāciju.

"Es tikai gribēju zināt, vai jūs kontrolējat situāciju un vai ar jums viss ir kārtībā," Sijārto jautāja Lavrovam.

Atbildot uz to, Krievijas ārlietu ministrs viņam apliecināja, ka situācija tiek kontrolēta:

"Mēs pilnībā kontrolējam situāciju. Prezidents ir pateicis visu nepieciešamo. Neuztraucieties, mēs mierīgi atrisināsim šo jautājumu."

Sarunas laikā Sijārto arī interesējās par ziņojumiem par "Vagner" grupas algotņu virzīšanos uz Maskavu un baumām par iespējamu Krievijas vadības aiziešanu no galvaspilsētas.

Sarunas noslēgumā Ungārijas diplomāts pauda atbalstu savam Krievijas kolēģim:

"Nu, ja jums personīgi kaut kas ir nepieciešams, vienkārši dariet man zināmu!"

Lavrovs atbildēja ar smiekliem un apliecināja, ka viņam nekāda palīdzība nav nepieciešama.

"Man nekas nav vajadzīgs. Nav problēmu. Paldies, ka piezvanījāt," sacīja Krievijas ārlietu ministrs.

Kā norāda Pāni, šī nav pirmā publiskā saziņa starp Sijārto un Lavrovu - žurnālisti jau iepriekš ir publicējuši viņu telefonsarunu ierakstus, kas izraisīja ažiotāžu ES valstīs, ņemot vērā ciešās saites starp Ungārijas diplomātijas vadītāju un Krievijas vadību.

Atgādinām, ka "Vagner" sacelšanās notika 2023. gada jūnijā. Divus mēnešus vēlāk Krievijā avarēja lidmašīna, kurā atradās arī Jevgēņijs Prigožins.

Video