Detroitā diviem zinātniekiem tiek izvirzītas federālās apsūdzības par deaktivēta mpox jeb pērtiķu baku vīrusa flakonu kontrabandu ASV no Āfrikas. Varas iestādes paziņoja, ka abi tika apturēti lidostā un meloja par bioloģisko materiālu pārvadāšanu, ziņo "ABC News".
Detroitas federālajā tiesā tika atklāta krimināllieta pret Vinsentu Munsteru, kurš ir vīrusu ekoloģijas nodaļas vadītājs "Rocky Mountain Laboratories" Hamiltonā, Montānā, un Klodu Kvē, kurš strādā kopā ar viņu.
Two scientists are facing federal charges in Detroit for allegedly smuggling vials of deactivated mpox virus into the U.S. from Africa. Authorities said the pair were stopped at an airport and lied about carrying biological materials. @DavidMuir reports. https://t.co/5AfNO4jzqv pic.twitter.com/oEVVTsDMzF
— World News Tonight (@ABCWorldNews) June 4, 2026
Paredzams, ka viņi trešdien stāsies federālās tiesas priekšā Misūlā, Montānā. E-pasts ar lūgumu sniegt komentāru tika nosūtīts arī laboratorijas mātes aģentūrai HHS.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, visbiežāk sastopamie mpox simptomi ir izsitumi un drudzis, taču dažreiz tas var izraisīt nopietnu slimību. Lielākā daļa cilvēku pilnībā atveseļojas.
Mpox, agrāk pazīstama kā pērtiķu bakas, zinātnieki pirmo reizi identificēja 1958. gadā pērtiķiem "bakām līdzīgas" slimības uzliesmojumu laikā. Vēl pirms dažiem gadiem lielākā daļa cilvēku saslimšanas gadījumu tika novēroti cilvēkiem Centrālāfrikā un Rietumāfrikā, kuriem bija ciešs kontakts ar inficētiem dzīvniekiem.
"Jebkura apzināta mēģinājums slēpt un kontrabandas ceļā ievest bioloģiskos materiālus Amerikas Savienotajās Valstīs bez pienācīgas atļaujas ir sabiedrības uzticības pārkāpums un varēja apdraudēt sabiedrību," sacīja Markuss Saiks no Veselības un cilvēkresursu departamenta ģenerālinspektora biroja.