Zviedru diplomāti britu laikrakstam stāsta par vardarbīgu izturēšanos pret Grētu Tūnbergu Izraēlas cietumā

Grēta Tūnberga © Ekrānšāviņš

“The Guardian”: "Vazāta aiz matiem, sista un spiesta bučot Izraēlas karogu."

Jau ziņots, ka Izraēlas Jūras spēki 1. oktobrī ceļā uz Gazas joslu aizturēja starptautisko humānās palīdzības flotili "Global Sumud Flotilla", ieskaitot zviedru klimata aktīvisti Grētu Tūnbergu. Izraēla uzskata, ka misija tiek finansēta un organizēta ar teroristiskās organizācijas “Hamās” atbalstu, kas kontrolē flotiles vadītājus, kuri darbojas civilu organizāciju aizsegā.

Flotile tika aizturēta starptautiskajos ūdeņos, aptuveni 70 jūras jūdžu attālumā no Gazas krasta ārpus Izraēlas teritoriālajiem ūdeņiem. Vairāki no Izraēlas deportētie aktīvisti apgalvoja, ka vispirms tikuši turēti necilvēcīgos apstākļos, bez pārtikas, ūdens un medicīniskās palīdzības. Izraēlas Ārlietu ministrija apsūdzības noliedz, saucot tās par "atklātiem meliem".

Tomēr parādās arvien vairāk detaļu par Grētas Tūnbergas uzturēšanos Izraēlas cietumā. Laikraksts "The Guardian", atsaucoties uz Zviedrijas diplomātiem, ziņo, ka aktīviste tikusi turēta necilvēcīgos apstākļos, pakļauta vardarbībai kamerā, kas pilna ar blaktīm, kur viņa nesaņēma pietiekami daudz pārtikas un ūdens, ciešot no dehidratācijas.

"Viņa ziņoja par dehidratāciju. Viņai netika dots pietiekami daudz ūdens un pārtikas. Grēta sūdzējās par blakšu kodumiem un izsitumiem. Pret viņu slikti izturējās, un viņa bija spiesta ilgstoši sēdēt uz cietas grīdas,"

laikrakstam pastāstīja kāda amatpersona.

"Kāda cita aizturētā persona ziņoja, ka viņai (Tūnbergai) ar varu liek turēt Izraēlas karogus, kamēr fotografē. Tūnberga bija satraukta par fotogrāfiju tālāku izplatīšanu," piebilda Zviedrijas ārlietu ministrijas pārstāvis. Šo apgalvojumu apstiprināja vismaz divi citi Izraēlas aizturētie “Sumudas flotiles” misijas dalībnieki.

"Mūsu acu priekšā viņi vilka mazo Grētu (Tūnbergu) aiz matiem, sita un piespieda skūpstīt Izraēlas karogu. Viņi darīja ar viņu visu iespējamo - par brīdinājumu citiem,"

aģentūrai “Anadolu” stāstījis turku aktīvists Ersins Čeliks, “Sumudas flotiles” dalībnieks.

Žurnālists un vēl viens flotiles aktīvists Lorenco d'Agostino paziņoja, ka "Tūnberga bijusi ietīta Izraēlas karogā un izlikta vispārējai apskatei kā trofeja".

Itālijas juristu komanda, kas pārstāv flotili, apstiprināja, ka aizturētie "stundām ilgi palika bez ēdiena vai ūdens - līdz pat vēlai naktij", neskaitot "čipsu paciņu, kas tika pasniegta Grētai, lai nofilmētu". Advokāti ziņoja arī par verbālu un fizisku vardarbību pret flotiles aktīvistiem Izraēlas cietumā.