Vētras un postījumi pēdējo dienu laikā. Kas notiek ar dabu?

© pixabay.com

Jau ziņojām par vētrām, lietavām un lielgraudu krusu Latvijā, taču dabas kataklizma ir pārņemusi daudzas valstis pasaulē. Esam apkopojuši aprakstus par pēdējās nedēļas postījumiem pasaulē pēc “World Climat News” datiem.

8. jūlijs Nepālā - plūdi, ko izraisīja straujš Bhotekoši kalnu upes ūdens līmeņa kāpums, iznīcināja Draudzības tiltu, kas savieno Nepālu un Ķīnu Rasuvas rajonā. Saskaņā ar jaunākajiem ziņojumiem, ir apstiprināta vismaz astoņu cilvēku nāve, bet vairāk nekā 30 ir pazuduši bez vēsts - 20 Nepālā un 11 Ķīnā. Saskaņā ar sākotnējo informāciju, plūdus izraisīja ledāju ezera pārplūde Tibetā pēc spēcīgām lietavām. Neskatoties uz to, ka Rasuvas apgabalā gandrīz nebija nokrišņu, ūdens plūsma bija postoša. Nepālas armija un policija turpina glābšanas operācijas. Jau evakuēti 57 cilvēki, tostarp Indijas un Ķīnas pilsoņi.

8. jūlijs Ruidoso, Ņūmeksikā, ASV - otrdien Ruidoso ciemats Ņūmeksikā spēcīgu lietavu dēļ piedzīvoja postošus plūdus. Pēc amatpersonu teiktā, tika apstiprināta trīs cilvēku nāve: vīrietis 40 vai 50 gadu vecumā un divi bērni vecumā no 4 līdz 7 gadiem. Visus trīs aiznesa spēcīgā ūdens straume. Vairākas ielas tika slēgtas satiksmei. Situācija joprojām ir kritiska, un glābšanas darbi turpinās. Masveida plūdu cēlonis bija spēcīgas lietavas teritorijā, kas iepriekš bija cietusi meža ugunsgrēkos.

7.-9. jūlijs Narbonna, Odas departaments, Francija - cīņa ar vairākiem lieliem meža ugunsgrēkiem turpinās Francijas dienvidos. Viens no spēcīgākajiem ugunsgrēkiem plosās Odas departamentā, netālu no senās Narbonnas pilsētas, kur kopš 7. jūlija izdeguši vairāk nekā 2000 hektāru meža. Ugunsgrēka dēļ uz laiku tika slēgta automaģistrāle A9, radot desmitiem kilometru garus sastrēgumus. Likvidācijā iesaistīti vairāk nekā 1000 ugunsdzēsēju no visas Francijas, kā arī vairāki speciālisti no Rumānijas. Tika bojātas sešas dzīvojamās ēkas, garāžas un staļļi, kuros gāja bojā trīs zirgi. Cietuši pieci ugunsdzēsēji un pieci civiliedzīvotāji, tostarp bērns.

7.-8. jūlijs Lebonija, Indonēzija - Levotobi Laki-laki kalns no 7. līdz 8. jūlijam izvirda sešas reizes, izmetot vulkāniskos pelnus 18 km augstumā. Seismiskie dati uzrādīja sešas lavīnu zemestrīces, 24 brāzmu zemestrīces, deviņas neharmoniskas zemestrīces, 11 zemas frekvences zemestrīces, divas seklas vulkāniskās zemestrīces, 23 dziļas vulkāniskās zemestrīces, vienu lokālu tektonisku zemestrīci, sešas tālas tektoniskas zemestrīces un nepārtrauktas zemestrīces ar dominējošo amplitūdu 7,4 mm. Levotobi kalna izvirduma rezultātā vulkāniskie pelni izplatījās pa gaisa un sauszemes ceļiem, tāpēc tika atcelti vairāki lidojumi.

7. jūlijs Amafi piekrastē Itālijā - spēcīgas vēja brāzmas skāra Amalfi piekrasti, īpaši piekrastes zonas starp Sorento un Piano di Sorento. Lietusgāzes izraisīja postījumus un plūdus gar piekrasti. Spēcīgas lietavas skāra Pocuoli Neapoles provincē, izraisot plūdus vairākās pilsētas daļās. Stinga koncerts "Parco Ragazzi del '99 Bassano del Grappa" (Vičencā) tika atcelts nelabvēlīgu laika apstākļu dēļ. Pēkšņi plūdi Piaves upē pārņēma septiņu zēnu grupu, kas bija iesprostoti nelielā salā Fagare di San Biagio di Callalta Trevizo provincē. Viņi tika izglābti dažas stundas vēlāk.

7. jūlijs Ungārijā - Ungāriju skāra viena no postošākajām vētrām pēdējos gados. Vējš līdz pat 137 km/h, liela krusa un spēcīgas lietavas nodarīja plašus postījumus visā valstī. Vētras kulminācijā aptuveni 190 000 māju palika bez elektrības. Vētra nodarīja nopietnus postījumus infrastruktūrai, sabojāja elektrolīnijas, jumtus un transporta objektus. Budapeštas starptautiskā lidosta tika uz laiku slēgta, jo spēcīgais vējš izkaisīja gružus pa skrejceļiem un atspējoja ugunsdzēsības sistēmu. Dzelzceļa satiksme bija daļēji paralizēta: uz sliedēm krita koki, līnijas tika pārrautas, vilcieni apstājās, pasažieri tika pārsēdināti autobusos. Budapeštas un Balotas apgabalā tika izsludināta transporta ārkārtas situācija. Sēkešfehērvārā, Balatonfīredā, Lepsēņā un citās apdzīvotās vietās ir reģistrēti vilcienu satiksmes traucējumi.

7. jūlijs Gelnicā Slovākijā - Gelnicas pilsētā tika izsludināts ārkārtas stāvoklis pēc tam, kad vējš norāva daudzdzīvokļu mājas jumtu, sabojāja automašīnas un iznīcināja vēsturisku vietu - nacionālo kultūras pieminekli. Bojāti abi vietējie bērnudārzi, iznīcināti jumti, žogi un dārzi. Saskaņā ar provizoriskiem datiem, postījumus cieta gandrīz 400 pilsētas un apkārtnes iedzīvotāju. Veselas teritorijas joprojām nav pieslēgtas elektrībai, ceļi un dzelzceļi ir bloķēti nokritušu koku dēļ. Arī Prešovā un citās reģiona daļās ziņots par plašiem postījumiem: bojātas desmitiem automašīnu, māju, koku un elektrolīniju. Prešovas pilsētā joprojām ir spēkā ārkārtas stāvoklis, glābšanas dienesti strādā.

7. jūlijs - Bohņa un Bžesko (Mazpolijas vojevodiste), Piekarpatu vojevodistē, Polijā - Bžesko apriņķi ​​pāršalca spēcīga vētra ar krusu. Spēcīgs vējš daudzviet lauza kokus. Tika bojāts arī baznīcas un slimnīcas jumts. Daudzviet Bohņas un Bžesko apriņķos bija elektroenerģijas padeves pārtraukumi. Četri jauni stārķi izkrita no ligzdām un neizdzīvoja. Spēcīgas vētras ar spēcīgām lietavām un brāzmainu vēju skāra arī Piekarpatus. Četri cilvēki guva traumas. Simtiem jumtu tika saplēsti gabalos. Bratkovkā (Krosnas rajonā) koks uzkrita uz mājas, ievainojot tajā esošo cilvēku - iedzīvotājs tika nogādāts slimnīcā ar smagu galvas traumu. Dobrininā (Melecas rajonā) kāds iedzīvotājs guva elektriskās strāvas triecienu pēc tam, kad viņu saspieda pārrauta elektrolīnija. Ležajas un Pšemislas apriņķos zari uzkrita uz braucošām automašīnām - divi autovadītāji guva traumas, un arī viņiem bija nepieciešama hospitalizācija.

View this post on Instagram

A post shared by @world_climat_news_2025

Pasaulē

Valsts policijas Rīgas Austrumu pārvalde meklē bezvēsts prombūtnē esošo 2001. gadā dzimušo, Šrilankas pilsoni Sangarange Don Ravidu Sandanayaka, kurš 11. jūlijā ap plkst. 14.30 izgāja no dzīvesvietas Rīgā, Matīsa ielā, un līdz šim brīdim nav atgriezies.

Svarīgākais