Vidusjūra ir sasilusi līdz neparasti augstam līmenim. Zemes enerģijas līdzsvars ir izjaukts, apgalvo zinātnieki, raksta DW.
Ūdens temperatūra dažos Vidusjūras apgabalos 2025. gada jūnijā pārsniedza sezonas normu par vairāk nekā pieciem grādiem, raksta "Der Spiegel", atsaucoties uz "Copernicus" Zemes novērošanas satelītdienestu.
1. jūlijā tika reģistrēta maksimālā temperatūra 29,85 °C, jūrai īpaši spēcīgi sasilstot Baleāru salu tuvumā, Spānijas Vidusjūras piekrastē un Francijas dienvidos. Tur ūdens temperatūra sasniedza "mājas vannas" līmeni, norādīts publikācijā. Šādas vērtības parasti tiek reģistrētas vasaras plaukumā, nevis tās sākumā.
Žurnāla citētie zinātnieki ir īpaši satraukti par to, ka maksimālās vērtības tika atjauninātas pavisam nesen: 2022. un 2023. gadā, un ārkārtīgi siltās fāzes tagad turpinās "neparasti ilgi". Tas varētu negatīvi ietekmēt visu reģionu.
Neparasti silts ūdens rada stresu jūras ekosistēmai: dažas sugas pielāgojas, citu eksistence ir apdraudēta, un nevar izslēgt koraļļu, jūraszāļu un gliemju masveida bojāeju.
Cieš arī zvejniecība, jo zivis migrē vai populācijas izzūd. Karstums jūrā nozīmē arī karstumu uz sauszemes, raksta "Der Spiegel". Zinātnieki norāda, ka dabā viss ir savstarpēji saistīts un siltāks ūdens nozīmē "vairāk uzkrātās enerģijas".
Pēc iztvaikošanas mitrs gaiss var izraisīt vētras un plūdus, būs vairāk viesuļvētru. Tas tieši ietekmē arī Vāciju. "Ar spēcīgām dienvidrietumu straumēm - piemēram, kad putekļi no Sahāras nonāk kopā ar gaisu - gaiss nonāk no Ziemeļāfrikas caur Vidusjūru. Vienīgais dzesēšanas faktors tad var būt jūra. Bet, ja jau ir pārāk silts, šī ietekme vājinās, un karstums Vācijā var pastiprināties," skaidro Andreass Bekers no Vācijas Meteoroloģisko dienvidu dienesta (DWD).
Līdzīgas parādības novērojamas jūrās visā pasaulē, okeāni vairs neuzsūc lieko siltumu. Zinātnieki secina: Zemes enerģijas līdzsvars ir izjaukts.
info
Uzzini pirmais
kas interesants noticis Latvijā un pasaulē,
pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā