"Forbes": Nākamā ārvalstu "turneja" Putinam var kļūt par vienvirziena ceļojumu

© unsplash.com

Krievijas prezidents Vladimirs Putins vēlējās piedalīties BRICS samitā Riodežaneiro, taču ir kāds āķis – viņš varētu tikt arestēts un izdots Hāgas tribunālam, lai stātos tiesas priekšā par kara noziegumiem, kas pastrādāti Ukrainā, raksta “Forbes”.

Ir zināms, ka Starptautiskā krimināltiesa (SKT) jau ir izdevusi Putina aresta orderi, tāpēc Brazīlijai kā tiesas dalībvalstij ir starptautisks pienākums aizturēt ikvienu, kurš sper kāju valstī, atrodoties SKT meklēšanas sarakstā.

"Kremļa komisāri izdarīja spiedienu uz Brazīlijas prezidentu, lai tas garantētu, ka Putins netiks aizturēts pēc SKT rīkojuma jūlija sanāksmes laikā," uzsvērts rakstā.

Valsts prezidents Luiss Inasio Lula da Silva svārstījās, bet galu galā atteicās piešķirt Putinam imunitāti, sacīja Pīters Dikinsons, ievērojams zinātnieks Atlantijas padomē - vienā no Vašingtonas vadošajām domnīcām internacionālisma jautājumos.

“Forbes” uzsver, ka, neskatoties uz Putina tēlu kā "visvarenu valdnieku", viņa pārvietošanās pasaulē ir kļuvusi arvien ierobežotāka kopš tā laika, kad viņš uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā.

"Kad viņa spārnotās raķetes sāka bombardēt mūsdienu Ukrainas medicīnas centrus un senās kultūras Pasaules mantojuma vietas, Eiropas Savienība, Lielbritānija, Šveice, Kanāda un Amerikas Savienotās Valstis nekavējoties vērsās pret viņu," uzsvērts rakstā.

Publikācija atgādina, ka šobrīd Putina ieceļošanas aizliegums attiecas uz 125 valstīm:

19 Āzijas un Klusā okeāna reģionā,

28 Latīņamerikā un Karību jūras reģionā,

33 Āfrikā,

45 Eiropā.

Pēc Dikinsona teiktā, Kremļa neapmierinātība ar šādu aizliegumu sākās pirms diviem gadiem pirms nākamā BRICS samita.

"Apņēmušies traucēt samitu, Putina palīgi draudēja Dienvidāfrikas prezidentam Sirilam Ramafosam, ka jebkurš mēģinājums aizturēt Putinu samita laikā tiks uzskatīts par kara aktu," viņš piebilda.

Tomēr, kā raksta “Forbes”, savā ziņā Putins jau ir ieslodzīts.

"No Krievijas lidmašīnām, kurām ir aizliegts lidot caur Eiropas un Ziemeļamerikas gaisa telpu, līdz draudiem ar roku dzelžiem un izdošanu no vairāk nekā puses pasaules valstu - to, kas ir pievienojušās SKS - Putina pasaule un viņa pārvietošanās brīvība sarūk," uzsvērts publikācijā.

Dikinsons arī piebilda:

"Putins šajās dienās ir ļoti uzmanīgs, lai kur viņš dotos."

Pēc zinātnieka teiktā, ja valstis nesniedz Krievijas prezidentam garantiju pret apcietināšanu, viņš "neceļo uz valstīm, kas ir Starptautiskās krimināltiesas dalībvalstis".

"Šķiet, ka viņš arī nevēlas doties tālos ceļojumos, kas varētu pakļaut viņu neplānotas apstāšanās riskam dalībvalstīs," atzīmēja Dikinsons.

Jebkura aviācijas avārija, kas piespiež Putina lidmašīnu nolaisties Briselē, Londonā, Romā, Parīzē, Stokholmā, Tokijā vai Sidnejā, varētu novest pie tā, ka viņš būs spiests doties uz Hāgu - vienvirziena ceļojumā.

Svarīgākais