2025. gada maijā laikapstākļi pārsteidza Eiropas iedzīvotājus, piemēram Karpatu kalnos uzsniga sniegs, un gaisa temperatūra ievērojami pazeminājās daudzviet Eiropā. Šādu anomāliju cēloņi ir saistīti ar sarežģītiem procesiem atmosfērā un globālajām klimata izmaiņām, vēsta Prozoro.
Kā norāda klimatoloģe Vera Balabuha no Ukrainas Hidrometeoroloģijas institūta, galvenais pašreizējā aukstuma vilņa cēlonis ir La Ninja klimata fenomens. Tas veicina aukstā arktiskā gaisa pārvietošanos uz dienvidiem, kas izraisījis strauju aukstuma vilni Eiropā.
Tam pievienojās arī citas atmosfēras parādības. Jo īpaši strūklas straume - spēcīga gaisa straume 9-12 km augstumā - vājinājās un kļuva viļņaina, ļaujot aukstumam iekļūt dziļi kontinentā. Tā rezultātā sniegs sniga pat maijā.
Atmosfēras anomālijas: kāpēc viss nogāja greizi
1. Strūklas plūsmas deformācija. Globālās sasilšanas dēļ temperatūras kontrasts starp Arktikas un mērenajiem platuma grādiem ir samazinājies. Tas padarīja strūklu vājāku un nestabilāku, un viļņi tajā "ievilka" Arktikas gaisu Eiropā.
2. Omega bloķēšana. Virs Austrumeiropas ir izveidojusies atmosfēras struktūra grieķu burta Ω formā. Tas "ieslodzīja" auksto gaisu virs kontinenta un neļāva tam izkļūt.
3. Polārā virpuļa pavājināšanās. Stratosfēras virpulis virs Arktikas, kas ziemeļu platuma grādos parasti uztur aukstumu, pavasarī vājinājās. Tas ļāva aukstajām masām nolaisties Balkānu, Karpatu virzienā un tālāk Eiropā.
4. Globālās sasilšanas paradokss. Arktika sasilst ātrāk nekā citi reģioni, samazinot temperatūras starpību starp ziemeļiem un dienvidiem. Tā rezultātā strūklas straume kļūst nestabilāka, un šādi aukstuma viļņi kļūst biežāki.
Ko saka meteorologi un prognozes
Britu meteorologi Feja Haltone un Morgana Tomasa skaidro, ka temperatūra reģionos no Vācijas līdz Ukrainai ir pazeminājusies par 5-10 °C zem normas. Un laikapstākļu eksperts Jenss Bonevics no DTN Weather atzīmē, ka atmosfēras procesu gaitu ietekmēja arī Ziemeļatlantijas svārstību nestabilā fāze, kas izmainīja strūklas plūsmas ierasto struktūru.
Sinoptiķi prognozē, ka situācija sāks mainīties jau maija otrajā pusē - beigās. Strūklas pastiprināšanās ļaus Atlantijas cikloniem atnest uz Eiropu vairāk siltuma un nokrišņu.
Apvienotajā Karalistē un Francijas ziemeļos gaidāmi pērkona negaisi un lietus, savukārt Centrāleiropā gaidāma pakāpeniska gaisa sasilšana. Saskaņā ar MetDesk datiem, nākamo 2-3 nedēļu laikā:
"Omega bloks" sāks vājināties;
temperatūra atgriezīsies sezonālajās normās;
Rietumukrainā un Balkānos gaidāms lietus;
pavasaris pakāpeniski nodos stafeti siltai, kaut arī mitrai, vasarai.
Neparastas laikapstākļu parādības nav izņēmums, bet gan jauna klimata realitāte. Sniegs maijā, karstums februārī, spēcīgas lietavas rudenī - tas viss ir planētu pārņēmušo pārmaiņu sekas. Un, lai gan gaidāms siltāks laiks, meteorologi iesaka gatavoties negaidītajam - klimats vairs nespēlē pēc vecajiem noteikumiem.