Putina tribunāls: ES šodien paziņos vēsturisku lēmumu

© unsplash.com

Eiropas Savienība gatavo galīgo politisko lēmumu par tribunāla izveidi Putina un citu augsta ranga Kremļa amatpersonu tiesāšanai. Tiesa izmeklēs Ukrainas iebrukuma organizēšanu un kara noziegumus pret civiliedzīvotājiem, raksta “Bloomberg”.

ES un Ukraina oficiāli paziņos par īpašas tiesas izveidi, lai sauktu pie atbildības Vladimiru Putinu un citus par pilna mēroga iebrukuma Ukrainā organizēšanu, paziņoja ES ārlietu pārstāve Kaja Kallasa.

"Tie, kas sāka karu, neizbēgs no atbildības. Viņiem būs jāatbild par pastrādātajiem noziegumiem," Kallasa sacīja žurnālistiem pēc ES ārlietu ministru sanāksmes Varšavā.

Tribunāla izveide kļūs par politisku un morālu triecienu Putinam - starptautiskā sabiedrība viņu atzīst nevis par valsts vadītāju, bet gan par kara noziegumu organizētāju. Pat ja Putins tuvākajā laikā fiziski nenonāks uz apsūdzēto sola, viņa vārds tiks saistīts ar noziegumiem pret cilvēci, un tribunāls nostiprinās šo statusu starptautiskā līmenī, padarot viņu par nevēlamu viesi lielākajā daļā civilizēto valstu, raksta izdevums.

Paredzams, ka tribunāla izveides paziņojums tiks sniegts 9. maijā, Uzvaras 80. gadadienā Maskavā. Eiropas Tiesa būs pēdējais solis ceļā uz juridiskās atbildības noteikšanu par kara sākšanu, un galīgais lēmums tiks pieņemts Eiropadomes sanāksmē Luksemburgā, kas notiks nākamnedēļ.

Pēc tam, kad 2022. gadā sāka parādīties pierādījumi par Krievijas militārajām zvērībām Ukrainas teritorijā, starptautiskā juridiskā sabiedrība saprata nepieciešamību izveidot tribunālu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) jau ir izdevusi Putina apcietināšanas orderi, taču tā izmeklē konkrētus noziegumus, nevis valsts augstākās vadības rīcību.

Īpaša tiesa palīdzēs novērst juridisko vakuumu, saucot pie atbildības tos, kas pieņēma politisko lēmumu sākt karu - tas nozīmē, ka uz apsūdzēto sola nonāks ne tikai vainīgie, bet arī organizētāji, tostarp augsta ranga Kremļa amatpersonas.

Tomēr ASV paliek malā - tiesas izveide varētu saskarties ar starptautiskām grūtībām, jo, pēc “Bloomberg” analītiķu domām, ASV prezidents Donalds Tramps, visticamāk, neatbalstīs šo iniciatīvu. Taču lielākā daļa Eiropas valstu ir gatavas sniegt galīgo politisko apstiprinājumu.

Pat ja tiesas izveide nenovedīs pie Putina tūlītējas aresta, pati tiesas prāva būs nozīmīgs notikums. Viņš vēsturē ieies kā kara noziedznieks.

ES lēmums radīs precedentu, saskaņā ar kuru augstākā līmeņa vadītāji neatkarīgi no statusa un amata tiks saukti pie atbildības par saviem noziegumiem pret cilvēci.

Svarīgākais