20 ārlietu ministri no ES, tostarp Braže, šodien tiekas Ukrainā [papildināts]

© unsplash.com

Aptuveni 20 ārlietu ministri no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, tostarp Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže, (JV) piektdien apmeklēs Ukrainas rietumu pilsētu Ļvivu, informē Ārlietu ministrija.

Līdzās ES dalībvalstu ārlietu ministriem Ļvivu apmeklēs arī aptuveni 30 augsta līmeņa ES amatpersonas, ieskaitot ES augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos Kaju Kallasu.

LETA jau rakstīja, ka no 2023.gada Ukrainā 9.maijā svin nevis tā dēvēto uzvaras dienu, bet gan Eiropas dienu. Pirms Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska parakstītā dekrēta Ukrainā 9.maijs bija diena, kad tika atzīmēta uzvara pār nacismu Otrajā pasaules karā.

Krievijā 9.maijā tiek svinēta nacisma sagrāve, kā arī pieminēti Otrā pasaules kara upuri. Eiropā Otrā pasaules kara beigas atzīmē 8.maijā.

Latvijas Ārlietu ministrijā aģentūru LETA informēja, ka galvenie jautājumi vizītes laikā bija militārais atbalsts Ukrainai, īpaša tribunāla agresijas noziegumam pret Ukrainu izveide, spiediena palielināšana uz Krieviju un Ukrainas eirointegrācijas process.

"Ukraina ir Eiropa, un Ukraina kļūs par ES dalībvalsti. To mēs apsolījām Ukrainas karavīriem, kara veterāniem, bērniem, kuri zaudējuši vecākus, mirušajiem Ļvivas kapsētā, premjerministram, ārlietu ministram un visai Ukraiņu tautai. Tā ir Ukrainas izvēle, un tā ir arī ES izvēle," paziņojumā citēta Latvijas ārlietu ministre.

Braže klāsta, ka Latvija no savas vēsturiskās pieredzes zina, cik svarīgi ir panākt Krievijas atbildību par agresijas noziegumu, lai nodrošinātu mieru un drošību turpmāk - ne tikai Ukrainā, bet visā Eiropā. Viņa uzsver, ka PSRS līderi par pastrādātajiem noziegumiem pirms Otrā Pasaules kara, tā laikā un pēc tā, tajā skaitā, okupētajās Baltijas valstīs, nekad nav stājušās starptautiskas atbildības priekšā.

"Šodien mēs redzam šīs nesodāmības sekas. Nesodāmība iedrošina nākamo paaudžu kara noziedzniekus, izvarotājus un slepkavas. Daudzi no tiem šodien maršē Sarkanajā laukumā, atstājot asiņainas pēdas savām zvērībām Bučā, Irpiņā, Mariupolē un daudzās citās Ukrainas pilsētās," pauž Latvijas ārlietu ministre.

Viņa atzīmēja, ka līdz ar starptautiskā tribunāla izveidi pirmo reizi kopš Nirnbergas un Tokijas tiesu procesiem "mums būs iespēja saukt pie atbildības Krievijas augstākās amatpersonas par agresijas noziegumu". Braže arī uzsver, ka darbs pie tribunāla izveides ir jānoslēdz pēc iespējas ātrāk.

Svarīgākais