ASV pilsonisko tiesību aizstāvju organizācija "Electronic Frontier Foundation" (EFF) iesaka tūristiem, studentiem un strādājošajiem, kas dodas uz ASV, rēķināties ar paaugstinātu elektronisko ierīču pārbaudi.
EFF preses pārstāve Sofija Koupa teica, ka visiem, kas dodas uz ASV, var ieteikt sagatavoties pirms ierašanās robežkontroles punktā.
Viņa uzsvēra, ka ir svarīgi izvērtēt, kas tiek glabāts mobilajos tālruņos, klēpjdatoros un citās elektroniskajās ierīcēs.
Lielākā daļa cilvēku bez problēmām iziet robežkontroles pamata pārbaudi. EFF dati liecina, ka pērn ASV cilvēki ieradās 420 miljonus reižu, no tiem 12 miljonos reižu tika noteikta papildu pārbaude, bet 47 000 gadījumu tika noteikta padziļināta pārbaude.
Lai gan tiesību normas, kas regulē pārbaudes uz ASV robežas, pēdējos gados būtiski nav mainījušās, laikraksts "The Washington Post" norāda, ka robežsardzes pieeja ir mainījusies, kopš janvārī ASV prezidenta amatā atgriezās Donalds Tramps.
Nesen, ierodoties ASV, tika aizturēti trīs Vācijas pilsoņi.
Koupa paskaidroja, ka dažu pēdējo gadu laikā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta ceļotāju elektroniskajām ierīcēm.
Standarta iebraukšanas ASV process paredz, ka vispirms personai tiek uzdoti rutīnas jautājumi un Muitas un robežsardzes dienesta darbinieks pārbauda pasi.
Taču, ja robežsargam rodas bažas, var rosināt padziļinātu iztaujāšanu. To var rosināt arī pēc nejaušības principa. Šajā posmā var pārbaudīt arī personas telefonu vai klēpjdatora akumulatora nodalījumu.
EFF norāda, ka šādā situācijā ceļotājs nonāk dilemmas priekšā. Persona var atteikt piekļuvi savām ierīcēm, taču tas var nozīmēt ierīces konfiskāciju vai pat iebraukšanas aizliegumu.
Ceļotāji var izvēlēties arī atbloķēt savu telefonu, taču tad robežsargs var pārlūkot privātās sarakstes, lietotnes, fotogrāfijas un pat nokopēt datus.
Trešajā posmā, kas tiek izmantots reti, robežsargi var savienot ierīci ar saviem datoriem, tādējādi piekļūstot un saglabājot daudz datu, kuru glabāšana ir iespējama līdz 15 gadiem un tiem var piekļūt dažādi robežsardzes darbinieki, vēsta "The Washington Post".