Donalds Tramps patiešām ir pieprasījis Ukrainai "kompensāciju" 500 miljardu dolāru apmērā, kas ievērojami pārsniedz Baltā nama pausto nodomu pieprasīt ASV kontroli pār Ukrainas derīgo izrakteņu atradnēm apmaiņā pret amerikāņu palīdzību, raksta The Telegraph, atsaucoties uz tā rīcībā esošu dokumentu, vēsta "The Insider"
Līguma projekts, kas datēts ar 2025.gada 7.februāri, paredz pilnīgu ekonomisko kontroli pār Ukrainas ostām, infrastruktūru, naftu, gāzi un citiem resursiem.
Saskaņā ar dokumentu ASV saņems 50% no Ukrainas ienākumiem no resursu ieguves un pusi no izmaksām par visām jaunajām trešajām personām izsniegtajām licencēm. Tajā pašā laikā ASV būs priekšrocības tiesības iegādāties eksporta derīgos izrakteņus.
Ideju dot Amerikas pusei līdzdalību retzemju elementu un kritisko minerālu ieguvē sākotnēji ierosināja pats Volodimirs Zelenskis savas vizītes laikā ASV septembrī. Ukrainas prezidents cerēja, ka tas novedīs pie amerikāņu uzņēmumu izveides valsts teritorijā un attiecīgi atturēs Putinu no jauna uzbrukuma.
Tramps 11.februārī intervijā telekanālam "Fox News" sacīja, ka Ukraina "būtībā piekritusi" atdot 500 miljardus dolāru "ārkārtīgi vērtīgās zemes retzemju elementu, naftas un gāzes veidā". Viņš brīdināja, ka, ja šie nosacījumi netiks izpildīti, Ukraina drīzumā var nonākt Krievijas kontrolē.
Tā kā viņš trīs dienas iepriekš bija runājis tikai par 500 miljoniem dolāru, daudzi domāja, ka viņš vienkārši ir nepareizi runājis. Ierosinātie nosacījumi pārsniedz reparācijas, kas Vācijai noteiktas saskaņā ar Versaļas līgumu, atzīmē "The Telegraph". Pēc sarunām tuvu stāvoša avota teiktā, klauzula par Ukrainas ienākumu pārskaitīšanu uz ASV faktiski nozīmē: "vispirms samaksājiet mums un tad pabarojiet savus bērnus". Tajā pašā laikā ASV Kongresa apstiprināto piecu palīdzības paku kopsumma bija 175 miljardi ASV dolāru, no kuriem 70 miljardi ASV tika izlietoti ieroču ražošanai. 14. februārī kļuva zināms, ka Volodimirs Zeļenskis Minhenes konferencē atteicās parakstīt iepriekš minēto līgumu ar ASV.