Vulkāns vai meteorīts? Zinātnieki beidzot noskaidro, kas tieši nogalināja dinozaurus

© Pixabay

Milzīgi vulkāna izvirdumi Indijas pussalā jau sen ir ierosināti kā alternatīvs iemesls dinozauru bojāejai. Šī aktīvā vulkānisma fāze notika pirms 66 miljoniem gadu, tieši pirms Zemei ietriecās meteorīts. Šo vulkānu izvirdumu ietekme uz Zemes klimatu ir bijusi sīvu zinātnisku diskusiju tēma gadu desmitiem, vēsta portāls phys.org.

Klimata zinātnieki no Utrehtas Universitātes un Mančestras Universitātes apgalvo, ka, lai gan vulkānisms izraisīja īslaicīgu aukstuma periodu, tā ietekme jau bija izzudusi tūkstošiem gadu pirms milzu meteorīta trieciena.

Tāpēc zinātnieki secina, ka tieši meteorīta trieciens bija galvenais dinozauru izmiršanas iemesls.

Meteorīta ietekme uz Meksikas līci pirms aptuveni 66 miljoniem gadu ir labi izpētīta un plaši pazīstama kā dinozauru laikmeta beigu noteicošais punkts. Taču zinātnieki gadu desmitiem ir sīvi diskutējuši par to, vai masveida lavas izplūde Indijas kontinentā, kas notika gan pirms, gan pēc meteorīta trieciena, arī veicināja dinozauru populāciju bojāeju.

Šie vulkāna izvirdumi izlaida milzīgu daudzumu CO2, putekļu un sēra, tādējādi būtiski mainot klimatu uz Zemes, taču dažādos veidos un dažādos laika periodos līdz meteorīta triecienam.

Jaunā publikācija sniedz pārliecinošus pierādījumus tam, ka, lai gan vulkānu izvirdumi Indijā skaidri ietekmēja globālo klimatu, tie, visticamāk, maz vai nemaz neietekmēja dinozauru masveida izmiršanu.

Tā kā vulkānisma sekas ir praktiski izslēgtas, tas atstāj meteorīta triecienu kā galveno dinozauru masveida izzušanas cēloni.

"Salīdzinājumam, asteroīda trieciens izraisīja katastrofu ķēdi, tostarp savvaļas ugunsgrēkus, zemestrīces, cunami un globālu pelnu mākoni, kas bloķēja saules gaismu un izpostīja ekosistēmas. Mēs ticam, ka tieši asteroīds bija tas, kas galu galā deva nāvējošu triecienu," saka Rodijs Džerets, pētnieks Mančestras Universitātē.

Fosilais slānis, ko analizēja pētnieki, satur specifiskas membrānas aptverošas molekulas, ko ražo baktērijas. Šo molekulu struktūra mainās atkarībā no to vides temperatūras. Analizējot šo senajos nogulumos saglabāto molekulu sastāvu, zinātnieki spēj aprēķināt pagātnes temperatūru.

O'Konors piebilst: "Tādā veidā mēs varējām izveidot detalizētu "temperatūras laika grafiku" gadiem pirms dinozauru izzušanas, ko varam salīdzināt ar fosilajiem ierakstiem, lai saprastu notikumu relatīvo laiku."

Pētnieki no Utrehtas universitātes, Mančestras universitātes, Plimutas universitātes un Denveras Dabas un zinātnes muzeja tagad izmanto to pašu pieeju, lai rekonstruētu pagātnes klimatu citos Zemes vēstures kritiskajos periodos.

Svarīgākais