Eksperts: Tuvos Austrumus gaida vairāki pārmaiņu viļņi

© ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā no Izraēlas skatupunkta ir kā boulinga bumbas metiena rezultāts, kad krīt visi ķegļi, - Izraēlai ir izdevies samazināt Irānas uzturēto grupējumu "Hamās" un "Hizbollah" spēku, un kritis ir arī Sīrijas režīms, kas bija ļoti nozīmīgs starpnieks, lai Irāna spētu apgādāt "Hizbollah" un apdraudēt Izraēlu no Libānas, kā arī no pašas Sīrijas teritorijas, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Asada krišana Izraēlai ir labas ziņas, jo ir vājināta šī Irānas vadītā ass, un nākotnē "Hizbollah" būs daudz vājāka, uzskata eksperts.

"Domāju, ka arī nākamais Sīrijas režīms, lai kāds tas arī izveidotos, būs vājāks, ar vājākām militārām iespējām un problemātiskām attiecībām ar Irānu, kas Sīrijai neļaus ar to sadarboties, lai atkal apbruņotos. Stratēģiskā ziņā Sīrijai būs mazākas iespējas apdraudēt Izraēlu," sacīja Rakovs.

Sīrijas nākotni pagaidām gan paredzēt ir pavisam grūti, bet, pēc eksperta domām, sliktākais scenārijs īstenotos tad, ja Sīriju piemeklētu Irākas liktenis, kurā arī cilvēki ielās līksmoja par Sadama Huseina gāšanu, taču, kad pie varas nāca jaunais režīms, tas nebija stabils un cilvēki turpināja zaudēt dzīvības vardarbībā.

"Skaidrs ir viens - vismaz vairākas desmitgades Sīrija par nekādu Tuvo Austrumu Šveici nekļūs. Tuvos Austrumus gaida vairāki pārmaiņu viļņi," sacīja Rakovs.

Jautāts par situāciju Libānā, eksperts norādīja, ka Asada krišana kopā ar Izraēlas militārajiem uzbrukumiem Libānas grupējumam "Hizbollah" bija spēcīgākais trieciens, kādu tas ir saņēmis vairākās desmitgadēs.

"Pēc spēcīgajiem Izraēlas triecieniem "Hizbollah" un Irāna gribēja pamieru - pamieru, ko paši varētu pasniegt kā uzvaru. Viņi vēlējās apturēt karu, jo apzinājās, ka Izraēlu uzveikt nespēs, turklāt arī saprata, ka Izraēlas mērķi ir ierobežoti - Izraēla nebūt neplāno iekarot Libānu. Tāpēc viņi gribēja apturēt šo karu, lai varētu sākt gatavoties nākamajam. Nevienam nerodas cerības, ka "Hizbollah" un Irāna varētu tagad kļūt par miermīlības iemiesojumiem," sacīja Rakovs.

Viņš piebilda, ka Izraēla ir veikusi pamatīgu darbu, lai pamiers iestātos kopā ar politiskām drošības garantijām, kas neļautu "Hizbollah" atkal apbruņoties vai vismaz palēninātu šo procesu. Sīrijā tagad valda "Hizbollah" naidīgi spēki, jo Sīrijas pilsoņu karā "Hizbollah" cīnījās pret tiem, kas ievērojami palēninās "Hizbollah" apbruņošanu.

"Tomēr "Hizbollah" Sīrijā joprojām ir daudz varas, un šis grupējums ir daudz stiprāks par Libānas armiju, tas ir gan labāk bruņots, gan skaitliski lielāks. Domāju, ka šobrīd vēsturē ir tāds brīdis, kad "Hizbollah" vara var mazināties, tomēr neparedzu, ka arī Libāna varētu kļūt par Tuvo Austrumu Šveici, kāda tā savulaik tiešām bija. Tas drīzā nākotnē nenotiks, tomēr režīms varētu kļūt sabalansētāks un "Hizbollah" varētu kļūt pragmatiskāki," uzskata Izraēlas eksperts.

Viņš pieļauj, ka, redzot, ka "Hizbollah" turpina bruņoties, Izraēla nākotnē varētu būt vairāk iesaistīta Libānā nekā agrāk.

"Ja Libānas valdība un "Hizbollah" ievēros pamiera noteikumus, tad radīsies valsts stabilizēšanās iespēja, bet nojauta man saka, ka tā tas nenotiks. Ja iepriekš Izraēla deva triecienus Sīrijā, jo tā bija tāda kā nevienam nepiederoša zeme, tad tagad par tādu var kļūt Libāna," uzskata Rakovs.

Svarīgākais