Zinātnieki okeānā atklājuši ko milzīgu - to var redzēt pat no kosmosa

© Pixabay.com

Tas ir vairāk nekā 30 metrus garš, vismaz 300 gadus vecs un redzams no kosmosa - Klusā okeāna dienvidrietumos tikko atklāts pasaulē lielākais korallis, trešdien paziņoja zinātnieki, vēsta CNN.

Megakoraļļi tika pamanīti zinātniskās ekspedīcijas laikā, ko oktobrī uzsāka “National Geographic Pristine Seas” programma, lai pētītu okeāna veselību Zālamana salās.

Saskaņā ar “Pristine Seas” datiem, tas ir trīs reizes lielāks nekā iepriekšējais rekordists - Amerikas Samoa -, un tas ir garāks par zilo vali, kas ir planētas lielākais dzīvnieks.

Atšķirībā no rifa, kas sastāv no daudzām kolonijām, šis korallis ir viens eksemplārs, kas ir nepārtraukti audzis gadsimtiem ilgi.

"Tieši tad, kad mēs domājam, ka uz planētas Zeme vairs nav ko atklāt, mēs atrodam masīvu koralli, kas sastāv no gandrīz viena miljarda mazu polipu un kurā pulsē dzīvība," sacīja Enriks Sala, “National Geographic” pētnieks un “Pristine Seas” dibinātājs.

Koraļļi no augšas izskatās kā milzīgs, viļņains, brūns akmens. Daži ekspedīcijas dalībnieki sākotnēji to noturēja par kuģa vraku.

Jūras biologs un zemūdens kinematogrāfs Manu San Fēlikss ienira, lai to apskatītos. "Pirmajā sekundē es sapratu, ka skatos uz kaut ko unikālu," viņš teica. “Tas ir tuvu katedrāles izmēram."

Zinātnieki vēlāk pārbaudīja satelītattēlus un atklāja, ka koraļļi ir tik lieli, ka tos bija iespējams redzēt pat no kosmosa.

Koraļļi ir ļoti svarīgi jūras radībām, kas paļaujas uz tiem, lai iegūtu pārtiku un pajumti, kā arī cilvēkiem. Tie ir netiešs pārtikas avots aptuveni vienam miljardam cilvēku, palīdzot atbalstīt zivsaimniecību un nodrošināt buferi pret vētrām un jūras līmeņa celšanos.

Zālamana salās megakoraļļi varētu piesaistīt pētniekus, tūristus un palielināt dabas aizsardzības finansējumu, sacīja Deniss Marita, valsts Kultūras un tūrisma ministrijas kultūras direktors. "Tas ir kaut kas milzīgs mūsu kopienai," viņš teica.

Taču ir arī "iemesls satraukumam", sacīja “Pristine Sea” dibinātājs Sala. "Neskatoties uz tā attālo atrašanās vietu, šis korallis nav pasargāts no globālās sasilšanas un citiem cilvēku apdraudējumiem."

Koraļļus apdraud dažādi vietējie faktori, tostarp pārzveja, kas var sabojāt un izjaukt to ekosistēmu trauslo līdzsvaru, rūpnieciskais piesārņojums un notekūdeņi.

Tomēr lielākais drauds ir globāls - fosilā kurināmā izraisītā klimata krīze.

Saskaņā ar Starptautiskās Dabas aizsardzības savienības trešdien publicēto apdraudēto sugu sarkano sarakstu, vairāk nekā 40% silto ūdeņu rifu veidojošo koraļļu sugu tagad saskaras ar izzušanu, galvenokārt klimata pārmaiņu dēļ.

Šī jaunā koraļļa atrašana, kas jau ir apdraudēta, ir vēl viens spēcīgs atgādinājums par to, ka "bagātajiem apgabaliem ir jātērē daudz vairāk resursu mūsu oglekļa emisiju samazināšanai", sacīja Sala.

Pasaulē

ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa retorika, īpaši viņa teritoriālās pretenzijas pret sabiedrotajiem, pārāk atgādina Maskavas retoriku, raksta izdevuma “Bloomberg” apskatnieks Marks Čempions, kurš neizslēdz, ka Tramps patiešām varētu mēģināt pārvaldīt Ameriku tā, kā Putins pārvalda Krieviju.

Svarīgākais