Neatkarīgi no tā, vai tā ir svaigi cepta maize vai ziedu aromāts, kārdinoša smarža ir labs veids, kā iepriecinātu kādu cilvēku. Tagad eksperti ir atklājuši, cik ātra ir mūsu oža, raksta “Daily Mail”.
Jau sen tiek uzskatīts, ka mūsu spēja noteikt dažādus aromātus ir “lēna” sajūta, jo tā ir atkarīga no mūsu elpošanas ātruma - pilnīga ieelpa un izelpa ilgst aptuveni trīs līdz piecas sekundes.
Tomēr zinātnieki ir atklājuši, ka mēs faktiski varam atklāt smalkas ķīmiskas izmaiņas viena aša šņauciena laikā. Ķīnas Zinātņu akadēmijas Psiholoģijas institūta komanda izstrādāja unikālu šņaukšanas iedarbinātu ierīci, kas kontrolēja dažādu smaržu piegādi.
Šīs smaržas ietvēra ķīmiskus savienojumus, kuriem ir āboliem, sīpoliem, citroniem vai ziediem līdzīga smarža. Kopumā tika pārbaudīti 229 dalībnieki, lai noskaidrotu, vai viņi spēj atšķirt divas dažādas smaržas, kas viņiem tika pasniegtas ar precīzi izmērītu laika starpību un dažādās secībās.
Tika atklāts, ka tad, kad divas smaržas tika piegādātas viena pēc otras, dalībnieki spēja noteikt atšķirību, kad aizkave starp tām bija tikai 60 milisekundes - 10 reizes ātrāk, nekā tika uzskatīts iepriekš.
Šis ātrums ir aptuveni trešdaļa no laika, kas mums nepieciešams, lai pamirkšķinātu, un līdzīgs tam, cik ātri mēs uztveram dažādas krāsas.
Rakstot žurnālā “Nature Human Behavior”, zinātnieku komanda piebilst: "Mūsu atklājumi liecina, ka cilvēka ožas uztvere ir jutīga pret ķīmisko dinamiku vienā ieelpā un sniedz pierādījumus smaržas identitātes laika kodam."