Arheologi Kampečes štata dienvidaustrumos ir atklājuši senas piramīdas, sporta laukumus, dambjus un amfiteātrus, ziņo BBC.
Viņi atraduši apslēptu kompleksu, kuram devuši nosaukumu “Valeriana”, izmantojot lāzera attēlveidošanas veidu zem veģetācijas apraktās struktūras.
Speciālisti uzskata, ka pēc blīvuma tā ieņem otro vietu aiz Kalakmulas, kas ir lielākā maiju apmetne Latīņamerikā.
Komanda identificēja trīs vietas gluži "nejauši", kad viens no arheologiem tiešsaistē aplūkoja datus. "Es atvēru “Google” meklēšanas 16. lappusi un atradu lāzera aptauju, ko veica Meksikas vides uzraudzības organizācija," skaidroja Tulānas universitātes ASV maģistrants Lūks Old-Tomass.
Kad Tomass apstrādāja datus, izmantojot arheologu izmantotās metodes, viņš ieraudzīja to, ko citi bija palaiduši garām - milzīgu seno pilsētu, kas tās kulminācijas laikā no 750. līdz 850. gadam mūsu ēras laikā varēja būt mājvieta apmēram 30-50 tūkstošiem cilvēku - tas ir vairāk nekā šobrīd reģionā dzīvojošo cilvēku skaits, saka pētnieki.
Šis atradums palīdzēs mainīt Rietumu domāšanu, ka tropi bija vietas, kur "nomira civilizācijas", sacīja pētījuma līdzautors profesors Marčello Kanuto.
Šajā pasaules daļā dzīvoja bagātas un sarežģītas kultūras, viņš paskaidroja. Tajā pašā laikā zinātnieki atzīmēja, ka viņi nevar būt pārliecināti, kas tieši noveda pie pilsētas pagrimuma un tās galīgas pamešanas, taču norādīja, ka galvenais faktors ir klimata pārmaiņas.
Valeriānai piemīt "galvaspilsētas pazīmes", un tā apbūves blīvuma ziņā ir otrā aiz iespaidīgās Kalakmulas pilsētas, kas atrodas aptuveni 100 km attālumā.
Pazudušajā pilsētā 16,6 kvadrātmetru platībā bija divi lieli centri ar lielām ēkām, kas atradās aptuveni 2 km attālumā viena no otras, savienotas ar mājām un tiltiem. Tajā ir divi laukumi ar tempļu piramīdām, kur maiji pielūdza dievus, slēpa dārgumus, piemēram, nefrīta maskas, un apglabāja savus mirušos.
Kopumā tikai atrastas 6764 dažāda lieluma ēkas.