VIDEO. Ko par Lietuvas ieceri izvietot Rietumu karavīrus Ukrainā domā Latvijā?

© Romāns Kokšarovs / F64

Viedokļu vētru izraisījis Lietuvas amatpersonu rosinājums rietumvalstu karaspēku sūtīt cīņai Ukrainā. Jāteic, ka šāds priekšlikums no dažādu valstu amatpersonām kopš kara sākuma izskanējis daudzkārt, taču tam nekad nav rasts pietiekams atbalsts. Arī šoreiz Lietuvas vadības teiktais līdzi nes skeptiskas jūtas, jo skaļais rosinājums nācis tieši parlamenta vēlēšanu laikā, vēsta TV kanāla 360 raidījums “360 ZIŅneši”.

Lietuvas amatpersonas izteikušas atkārtotu aicinājumu pārskatīt šī gada sākumā Francijas prezidenta Emanuela Makrona sacīto, proti, ka uz Ukrainu būtu nepieciešams nosūtīt arī Rietumvalstu karaspēku. Lielā mērā tas saistīts ar to, ka patlaban Ukrainā karo arī Ziemeļkorejas karavīri.

Pasivitāte ir eskalācija. Neizlēmība ir eskalācija. Nespēja vienoties par noteiktām un sāpīgām sankcijām pret Krieviju arī vedina uz eskalāciju. Prezidenta Makrona rosinātā ideja šī gada sākumā ir uzmanības vērta. Tā ir ne tikai apspriedes, bet arī noteiktas rīcības vērta. Īpaši tagad, kad mēs redzam, ka Ziemeļkorejas karavīri tiek sūtīti karot uz Ukrainu,” izteikusies Lietuvas Seima priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte - Nilsena.

Aicinājumi izskanējuši Ukrainas Augstākās Radas priekšsēdētāja Ruslana Stefančuka vizītes laikā Lietuvā. Tiesa, līdz šim kopš kara sākuma Ukrainā visas sarunas par Rietumvalstu vai NATO karaspēka iesaistīšanu nav vainagojušās panākumiem.

Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzsver, ka Ukraina primāri ir jāatbalsta tehnikas ziņā, apmācību jomā, kā arī finansiāli. Savukārt Lietuvas aicinājumu sauc par sava veida populismu, ņemot vērā, ka šajā valstī patlaban norit parlamenta vēlēšanu process. “Mēs redzam, ka tiešām Lietuvā pirmais vēlēšanu raunds ir noslēdzies, tūlīt būs arī otrais, un, protams, arī šeit noteikti politiķi arī pozicionējas un mēģina vēl kaut kādas lietas akcentēt spēcīgāk,” komentē Sprūds.

Aizsardzības ministrs arī sacīja, ka Rietumvalstu karaspēku Ukrainā varētu ievest tikai tad, ja par to vienotos visi partneri. Bet, ja tāda vienošanās tiktu panākta, kas gan pagaidām vēl ir maz ticams, uz Ukrainu karot, iespējams, būtu jābrauc arī Latvijas karaspēkam.

Svarīgākais