Vēl viens krievu karavīru cietums tika atklāts Lejas Naugardas apgabalā Krievijā. Tas tika izveidots sagruvušā ēkā Mulinojas ciematā, kas atrodas Krievijas 47.divīzijas štāba teritorijā, vēsta laikraksts “The Moscow Times”.
Krievu karavīri, no kuriem lielākā daļa ir obligātā dienesta karavīri, tur tiek turēti piespiedu kārtā, pieķēdēti un regulāri sisti, lai piespiestu viņus atgriezties karā Ukrainā, “Telegram” “Astra” pastāstīja avots, kurš dienējis militārajā vienībā 36994.
Pēc avota teiktā, nelegālo cietumu vada vienības komandiera pienākumu izpildītājs kapteinis Bogdans Romanovs. Karavīri, tostarp smagi ievainotie, tiek turēti bijušajā ieroču noliktavā militārās policijas uzraudzībā, bez ūdens un pārtikas, un viņiem nav atļauts izmantot tualeti. Ieslodzītajiem nav atļauts veikt medicīniskās pārbaudes un citas nepieciešamās medicīniskās procedūras, tostarp operācijas. Šādos apstākļos tika turēts kāds vīrietis, kurš zaudējis daļu kājas. Medicīnas daļas priekšnieks zināja par situāciju cietumā, taču neziņoja par to nevienai iestādei.
Karavīri tika spīdzināti, vismaz trīs no viņiem ar policijas nūju salauza ribas, pirms viņi tika nosūtīti atpakaļ uz fronti, lai "slēptu" incidentu, sacīja avots.
Krievijas izmeklēšanas komiteja un prokuratūra saņēma apelācijas par notikušo, taču atteicās ierosināt krimināllietu. Vietējās drošības amatpersonas apgalvo, ka militārpersonas netiek aizturētas ar varu, un tālruņi tiek atņemti tikai tiem, kas pārkāpj disciplīnu.
Par to, ka Krievijas karavīri, kuri atteicās piedalīties karā Ukrainā, tika spīdzināti, kļuva zināms gandrīz uzreiz pēc tam, kad sākās Krievijas vērienīgais iebrukums Ukrainā.
Jau 2022. gadā jūlijā “The Insider” ziņoja par īpašu cietumu, kas atrodas Briankā, Luhanskas apgabalā. Tajā vīriešus regulāri piekāva Vāgnera kaujinieki, liekot viņiem atgriezties frontē. Tobrīd "speciālajā centrā" atradās vismaz 130 cilvēku, bet Aizsardzības ministrija tur nemitīgi ieveda jaunus "noziedzniekus".
Tajā pašā laikā septiņi krievu algotņi no Burjatijas ziņoja par pavēlniecības draudiem pēc tam, kad viņi uzrakstīja ziņojumus par atteikšanos cīnīties. Visi šie karavīri dienēja 11. atsevišķajā gvardes gaisa desanta uzbrukuma brigādē. Komandieri sāka izdarīt uz vīriešiem psiholoģisku spiedienu - viņiem tika solīts, ka viņi tiks aizturēti un pēc tam nosūtīti uz "uzbrukuma vienību netālu no Luganskas". Viens no atteicējiem stāstīja par garāžu, kurā karavīri tika ieslodzīti par atteikšanos piedalīties karā.
Pagājušā gada aprīlī britu izlūkdienesti ziņoja par Krievijas vadības praksi, kur karavīru sodīšanai par dažādiem "pārkāpumiem" tika izmantoti pazemes cietumi, kas veidoti no ar restēm aizsegtām bedrēm.
Maijā cilvēktiesību aktīvisti no fonda "Brīvā Jakutija" ziņoja, ka karā Ukrainā ievainotie krievu karavīri, kuri atteicās atgriezties frontē, ievietoti Jakutskas pilsētas pirmstiesas ieslodzījuma centrā, kur viņus sita un spīdzināja.