Jūras dzīvnieku barības ķēdē atklāta stikla šķiedra, ko izmanto laivu būvē

© Unsplash

Pirmo reizi jūras barības ķēdē ir atrasti sīki stikla šķiedras fragmenti, ko plaši izmanto mazu laivu izgatavošanai visā pasaulē.

Portsmutas un Braitonas universitāšu zinātnieki vēžveidīgajos Anglijas dienvidu krastā atraduši stikla lauskas mazāk nekā viena milimetra izmērā, vēsta „Sky News”.

Pētījuma vadošā autore un eksperte vides piesārņojuma jomā, profesore Faja Koučero sacīja medijam, ka steidzami nepieciešami papildu pētījumi, lai izprastu risku cilvēkiem, kuri patērē austeres un mīdijas.

"Stikla šķiedra izraisa iekaisumu visās vietās, kur tā atrodas (vēžveidīgo audos), " viņa teica. "Mēs vēl nezinām, ko tas nozīmē cilvēku veselībai. Bet, visticamāk, notiks kaut kas līdzīgs, tāpēc jautājums ir par to, kādā koncentrācijā tas kļūst par problēmu."

Stikla šķiedra ir stikla pavedienu tīkls, kas iestrādāts plastmasas sveķos. Materiāls ir izturīgs, viegls un pateicoties tā vieglajai veidošanai, to plaši izmanto laivu izgatavošanā.

Bet, kad to griež vai slīpē, vai arī tas bojājas ar vecumu, tas rada smalkus šķiedru putekļus, kas viegli ieskalojas jūrā.

Pētnieki pētīja austeres un mīdijas, kas nozvejotas netālu no aktīvas laivu būvētavas Čičesteras ostā, kas ir populārs burāšanas galamērķis Anglijas dienvidos. Izmantojot lieljaudas mikroskopu, viņi atrada līdz 11 220 stikla šķiedras daļiņām uz kilogramu austeru un 2740 daļiņām uz kilogramu gliemeņu.

"Es biju pārsteigta par šo skaitu," sacīja profesore. Viņa piebilda, ka zvejas industrijai tagad ir jāmeklē veidi, kā pirms patēriņa iztīrīt pēc iespējas vairāk fragmentu no vēžveidīgajiem.

Jau zināms, ka austeres un mīdijas savos ķermeņa audos uzkrāj mikroplastmasu.