ES līderi nobažījušies par Orbāna plāniem

© depositphotos.com

Eiropas Savienības (ES) līderi ceturtdien pauda bažas par baumām, ka ES prezidējošās valsts Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns varētu apmeklēt Maskavu.

Orbāns ir vienīgais ES līderis, kurš saglabājis tuvas attiecības ar Kremli pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gadā.

Ungārija pirmdien rotācijas kārtībā pārņēma ES prezidentūru, kas tai uz nākamajiem sešiem mēnešiem ļauj ietekmēt bloka darba kārtību un prioritātes.

"ES rotējošajai prezidentūrai nav mandāta kontaktēties ar Krieviju ES vārdā," Eiropadomes prezidents Šarls Mišels paziņoja sociālo mediju platformā "X".

"Eiropadomei ir skaidra nostāja: Krievija ir agresors, Ukraina ir upuris. Nekādas diskusijas par Ukrainu nevar notikt bez Ukrainas," piebilda Mišels.

Šim jautājumam platformā "X" pievērsās arī Polijas premjerministrs Donalds Tusks, ierakstot "Baumas par jūsu vizīti Maskavā nevar būt patiesas @PM_ViktorOrban, vai tomēr tādas ir?".

Saskaņā ar pētnieciskās žurnālistikas portāla "Vsquare" un radiostacijas RFE/RL (Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība) ziņām, kas iegūtas no anonīmiem avotiem, piektdien Maskavā ir gaidāma Orbāna tikšanās ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu. Pirms dažām dienām Orbāns apmeklēja Kijivu.

ES amatpersona Briselē pavēstīja ziņu aģentūrai AFP, ka "daudzi mēģinājumi" apstiprināt ziņas par Orbāna braucienu "bija neveiksmīgi".

Amatpersona sacīja, ka Orbāns "neinformēja par jebkādu braucienu uz Maskavu". Ja Ungārijas premjerministrs būtu pavaicājis, "[Eiropadomes] prezidents Mišels būtu stingri ieteicis nedoties šādā vizītē," piebilda amatpersona.

Ja baumas apstiprinātos, tā būtu pirmā kāda ES līdera vizīte Maskavā, kopš 2022. gada aprīlī tur viesojās Austrijas kanclers Karls Nehammers.

Uz AFP jautājumu par šīm baumām Ungārijas valdība atteicās sniegt komentārus.

Tomēr Orbāns pirmdien bija paziņojis, ka būs "pārsteidzošas ziņas no pārsteidzošām vietām".

Orbāns un Putins pēdējoreiz tikās 2023. gada oktobrī Pekinā, kur viņi apsprieda sadarbību enerģētikā.

Orbāns otrdien Kijivā tikās ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. Šīs vizītes laikā Orbāns mudināja Ukrainas līderi apsvērt iespēju noslēgt pamieru, kas, viņaprāt, varētu paātrināt miera sarunas ar Krieviju. Savukārt Zelenskis aicināja Orbānu atbalstīt Kijivas soļus miera virzienā sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem.

Orbāns ir vairākkārt mēģinājis mīkstināt ES sankcijas pret Krieviju, kas noteiktas, atbildot uz iebrukumu Ukrainā.

Orbāns regulāri kritizē Eiropas finansiālo un militāro atbalstu Kijivai un nedēļām ilgi bloķēja 50 miljardu eiro vērtu palīdzības paketi.

Ungārijas premjers arī bijis pret ES iestāšanās sarunām ar Ukrainu un ES sankcijām pret Maskavu, tomēr Ungārija nav izmantojusi veto tiesības šo sarunu un sankciju bloķēšanai.

Orbāns šogad apsveica Putinu ar uzvaru tā dēvētajās prezidenta vēlēšanās. Viņš arī uzslavēja dialoga un "abpusējas cieņas" saglabāšanu starp Ungāriju un Krieviju "pat izaicinošos ģeopolitiskos kontekstos".

Pasaulē

Kopš 1. jūlija ANO Drošības padomes (DP) prezidējošā valsts ir Krievija. Tas ir apmēram tā: prostitūta vada tikumības uzraugu kongresu, un visi tēlo, ka tā tam arī jābūt. Bet iespējams, ka neviens neko netēlo un notiekošais visiem šķiet pareizs un loģisks. Lai tiktu skaidrībā, uzdevu dažus jautājumus mūsu Ārlietu ministrijai.

Svarīgākais