Nav panākta vienošanās par ES vadošajiem amatiem, norāda Mišels

© depositphotos.com

Eiropas Savienības (ES) valstu līderiem pirmdienas vakarā nav izdevies panākt vienošanos par bloka augstāko amatu sadalījumu, pēc valstu un valdību vadītāju vakariņām Briselē paziņoja Eiropadomes prezidents Šarls Mišels.

Viņš norādīja, ka vienošanās gaidāma 27. un 28.jūnijā paredzētajā samitā.

"Bija laba saruna. Domāju, ka tā norit pareizajā virzienā. Taču šovakar vienošanās nav panākta," žurnālistiem sacīja Mišels.

Viņš uzsvēra, ka tikšanās mērķis nav bijis panākt galīgo vienošanos, bet "mūsu kolektīvais pienākums ir pieņemt lēmumu līdz jūnija beigām".

Pēc jūnija sākumā notikušajām Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām dalībvalstīm ir jāvienojas par nākamo Eiropadomes prezidentu, Eiropas Komisijas prezidentu, EP priekšsēdētāju un ES augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikā.

No vairāku ES valstu līderu teiktā noprotams, ka veidojas konsenss par to, ka konservatīvās Eiropas Tautas partijas (EPP) pārstāve Urzula fon der Leiena saglabās EK prezidentes amatu, par Eiropadomes prezidentu kļūs bijušais Portugāles premjerministrs sociālists Antoniu Košta, savukārt Igaunijas premjerministre liberāle Kaja Kallasa nomainīs Žuzepu Borelu bloka ārējās un drošības politikas pārstāvja amatā.

Kāds Eiropas diplomāts žurnālistiem sacīja, ka trīs galveno EP politisko grupu - EPP, sociālistu (S&D) un liberāļu - pārstāvji kopumā ir panākuši vienošanos par šīm kandidatūrām, taču vēl jāvienojas par detaļām.

"Tas drīzāk ir jautājums par spēku samēru starp EPP un S&D, kas neļāva šovakar paziņot par vienošanos," teica diplomāts.

Pasaulē

Krievija gatavojas sākt pilna mēroga karu ar NATO – par šādu iespējamību nesen paziņoja Vācijas federālais izlūkdienests. Šo iespējamību pastiprināja arī ziņa, ka Krievijas diktators Putins gatavojas no 1. aprīļa līdz 15. jūlijam armijā iesaukt 160 000 pilsoņu vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Vai drīz varam sagaidīt okupantu pūļus pie Latvijas robežas? Jautājums ir skarbs, taču pamatots. Tomēr jāatgādina, ka militārā kontingenta papildinājums Krievijā notiek divas reizes gadā, tā ka šis ir vienkārši kārtējais iesaukums.

Svarīgākais