"The Times”: Prigožina sacelšanās sašūpoja Krievijas eliti; iespējamas Putina režīma beigas

© Pixabay.com

Noslēpumainā Prigožina nāve lidmašīnas avārijā bija pirmā reize, kad Putins nepārprotami pārkāpa savus pienākumus, “sašūpojot” Krievijas varas eliti, raksta izdevums “The Times”.

Lai gan “Vāgnera PMC” vadītājs Jevgeņijs Prigožins ir miris, viņa sacelšanās un tai sekojusī nāve visai pasaulei parādīja Vladimira Putina režīma fundamentālo vājumu, raksta “The Times”.

Izredzes, ka Prigožins pēc sacelšanās nodzīvos ilgu un laimīgu dzīvi, bija mazas, tomēr viņš noslēdza darījumu ar Putinu, saņēma amnestiju un, šķiet, izpildīja visus nepieciešamos norādījumus.

Tomēr, kā atzīmē izdevums, "pat ja Prigožina sacelšanās mērķis bija piespiest Putinu atlaist Šoigu, pat ja viņam nebija nodoma pārņemt varu savās rokās, viņa sacelšanās bija izaicinājums Putinam un Kremlim.”

Lai gan Putins noliedza jebkādu saistību ar Prigožina lidmašīnas avāriju, tā gandrīz noteikti bija viena no viņa daudzajām ārpustiesas nāvessoda izpildēm, ir pārlliecinati žurnālisti.

Tajā pašā laikā, lai gan Krievijas Federācijas prezidents neitralizēja tiešos draudus, incidents ar Prigožinu iedvesa Putina nenoteiktību Krievijas elitē un parādīja pasaulei Putina varas fundamentālo vājumu, norāda izdevums.

"Putins var pat rupji pārkāpt starptautiskās tiesības, bet lidmašīnas avārija bija pirmā reize, kad viņš nepārprotami pārkāpa savus pienākumus. Galu galā, no viņu elites viedokļa, viņš vienkārši nogalināja Prigožinu. Sajūta, ka Putins vairs nebija iepriekšējo gadu Putins, kurš meistarīgi pārvalda sistēmu, ir plaši izplatīta, un, iespējams, vajās viņu vēl ne vienu reizi vien,” raksta izdevums.

Prigožins joprojām var ieiet vēsturē kā "cilvēks, kurš iekustināja akmeni, kas galu galā kļuva par klints kritumu, kas apraka Putina režīmu", teikts rakstā.

2023. gada 24. jūnija naktī “Vāgneriešu” vadītājs Jevgeņijs Prigožins mēģināja organizēt kampaņu pret Maskavu, lai gāztu aizsardzības ministru Sergeju Šoigu, ar kuru viņi bija ilgstošā konfliktā.

Taču Prigožins Maskavu nesasniedza, bet apstājās 200 kilometrus no Krievijas Federācijas galvaspilsētas. “PMC” vadītājs uzsāka sarunas ar Lukašenko, kurš pēc Putina lūguma uzņēmās starpnieka lomu konfliktā. Rezultātā Prigožins aizbēga uz Baltkrieviju, saņemot dzīvības drošības garantiju.

Tomēr 23. augustā Krievijas Tveras apgabalā avarēja “Vāgnera PMC” līdera Jevgeņija Prigožina lidmašīna. Izdzīvojušo nebija.

Svarīgākais