Saulespuķu eļļa, ko iegūst no saulespuķu sēklām un ko pazīstam jau sen, no visām augu eļļām izceļas ar vitamīnu aktivitāti un neitrālu garšu. Tā ir laba, jo satur polinepiesātinātās taukskābes, fosfatīdus, tokoferolu (E vitamīnu), F vitamīnu, pēc kura organisma vajadzības ir lielākas nekā pēc citiem vitamīniem, arī A un D vitamīnu, kā arī citas vielas.
Jo eļļa mazāk tiek apstrādāta, jo tā ir vērtīgāka un noderīgāka organismam. Un tas attiecas arī uz saulespuķu eļļu. Nerafinētā saulespuķu eļļa ir veselīgāka nekā rafinētā un tāpēc piemērotāka organismam, ar tumšu piesātinātu nokrāsu, sīvu garšu, taču ar mazāku uzglabāšanas laiku. Rafinētā saulespuķu eļļa, kas ir termiski apstrādāta un attīrīta, šajā procesā zaudē ne tikai kaitīgās, bet arī veselīgās dabiskās vielas, ir bez smaržas un garšas, taču ir ilgāk uzglabājama. Ideāli piemērota ceptiem un sautētiem ēdieniem, mērču gatavošanai, jo tai nav rūgtas piegaršas un izteiktas smaržas. Savukārt svaigiem salātiem par aizdaru vislabāk izmantot nerafinētu eļļu. Ārstniecisko īpašību dēļ saulespuķu eļļu izmanto ne tikai uzturā, bet arī tautas medicīnā un kosmētiskās procedūrās.
Andis BRĒMANIS, dietologs
– Aplūkojot eļļas, parasti interesē taukskābju sastāvs tajās. Saulespuķu eļļā, kā jau augu eļļā, ir polinepiesātinātās taukskābes, bet atšķirībā, piemēram, no rapšu eļļas ir vairāk Omega 6 taukskābes, bet pietrūkst Omega 3 taukskābju, kas cilvēka organismam ir nepieciešamas. Tāpēc, ja izmanto saulespuķu eļļu, paralēli jāizmanto arī cita eļļa, kur ir arī šīs Omega 3 taukskābes. No izmantojamo eļļu klāsta saulespuķu eļļu var ierindot pirmajā piecniekā. Svarīgas jau arī ir eļļas garšas īpatnības, ne katram tās patīk. Saulespuķu eļļā ir ļoti daudz E vitamīna. Tas, vai eļļa ir rafinēta vai nav rafinēta, ir papildu faktors. Rafinētu eļļu, protams, var ilgāk uzglabāt nekā nerafinētu.
NODERĪGI
• Pērkot augu eļļu, jāskatās, vai trauka dibenā nav nogulšņu – tās liecina, ka tā ir oksidējusies. Šāds produkts ir rūgts un karsējot tajā izveidojas putas.
• Nerafinētu eļļu var uzglabāt divus mēnešus, rafinētu – četrus mēnešus.
• Eļļu nevajag glabāt gaismā, siltumā – tad tā ātri bojājas. Vislabāk to uzglabāt ledusskapī.
RECEPTES
Ruletes no lavaša
Sastāvdaļas: 3 lavaši, 100 g kāpostu, 2 olu baltumi, ceturtā daļa glāzes saulespuķu eļļas, burkāns, sīpols, 150 g maltās gaļas, pusotra glāze piena.
Pagatavošana: gatavo ruletēm pildījumu. Smalki sagriež sīpolu un nedaudz apcep. Pievieno smalki sakapātus kāpostus, sarīvētu burkānu, visu apcep. Pēc 2–3 minūtēm pievieno malto gaļu, sāli, piparus un cep, kamēr gatavs. Ņem lavašu, katru apsmērē ar olas baltumu, kam piejaukta saulespuķu eļļa, nedaudz sāls. Liek citu uz cita un sagriež astoņās daļās. Uz platākās malas liek pildījumu, nedaudz uzloka malas un izveido ruletes. 5 minūtes ruletes tur pienā un apvārta rīvmaizē. Tās kārto uz pannas, liek cepeškrāsnī un gatavo uz vidējas uguns.
Pīrāgs ar augļiem
Sastāvdaļas: 4 olas, 2 glāzes cukura, 4 glāzes miltu, glāze salda baltvīna, 2 paciņas vanilīna, pustējkarote pūdercukura, konservēti vai svaigi augļi (persiki, ķirši), glāze saulespuķu eļļas.
Pagatavošana: olas sajauc ar cukuru un vanilīnu, pievieno pārējās sastāvdaļas un vēlreiz labi visu samaisa mikserī. Iegūto masu ielej traukā, kārto augļus.
Cep cepeškrāsnī 180 grādu Celsija temperatūrā apmēram 40–50 minūtes.