Makaronu izstrādājumu veikalu plauktos ir bezgala daudz, tie ir ar dažādu formu. Šodien piedāvājumā ir makaroni, ko ražo no rupja maluma miltiem un kuros ir daudz balastvielu.
Nopērkami makaroni arī zaļā un oranžā krāsā, ko iegūst, pievienojot dabiskās krāsvielas – spinātus, burkānus vai tomātus. Uzskata, ka makaronos ir daudz kaloriju. Ogļhidrātu tajos ir daudz – ne mazāk par 70 procentiem, bet apmēram desmitā daļa – 10 līdz 12 procentu – ir olbaltumvielas. Tomēr kaloriju daudzumu gatavošanas procesā var regulēt. Piemēram, 100 gramos nevārītu makaronu izstrādājumu no rupja maluma miltiem ir 344 kilokalorijas. Protams, ja tos cep eļļā, tad enerģētiskā vērtība palielinās.
Makaronu mīklu var pagatavot arī mājās, tikai šim procesam vajag atvēlēt laiku, uzņēmību un pacietību. Un kāpēc gan nepamēģināt? Tie, kuri to darījuši, teiks, ka nekā sarežģīta nav, un novērtēs atšķirību – makaroni izkūst uz mēles. Darbā var noderēt speciāla makaronu gatavošanas ierīce.
Andis BRĒMANIS, dietologs
– Makaroni ir graudaugi, un tas ir veids, kā tos var uzņemt ar uzturu. Ēdienkartē graudaugi ir svarīgs faktors, jo dod enerģiju: ciete, kas šķeļas, pārveidojas par glikozi, kas baro smadzenes, sirdi, muskuļus. Viens no variantiem – makaronus ražo arī no pilngraudu miltiem. Tiem bioloģiskā vērtība atšķiras, jo tajos ir vairāk vitamīnu, mikroelementu un balastvielu, tāpēc priekšroka jādod šādiem makaroniem. Makaronus parasti vāra, gatavo arī putru un zupu. Problēmas sākas tad, kad makaroniem pievieno pārāk daudz piedevu – siera, kečupa vai majonēzes. Ja tos papildina ar veselīgām piedevām – gaļu, jūras veltēm un dārzeņiem –, tad nav nekādu problēmu.
***
JĀIEVĒRO!
• Zelta likums, vārot makaronus – uz litru ūdens ņem 10 g sāls un 100 g makaronu izstrādājumu.
• Jebkuri makaroni neatkarīgi no formas un veida jāliek vārošā ūdenī, kam pievienots sāls. Makaroni jāvāra uz lēnas uguns, bez vāka, taču tos nevajag pilnībā izvārīt. Šādi makaroni nav jāmazgā, un tiem nav nepieciešams pievienot eļļu vai sviestu.
• Makaroniem obligāti jāpievieno mērce, jo to uzskata par šā ēdiena dvēseli. Makaroni uzsūc mērci, tāpēc tos abus kopā ieteicams sildīt.
Receptes
Mājās gatavota makaronu mīkla
Sastāvdaļas: 500 g kviešu miltu, 3 vai 4 olas, tējkarote sāls, 4 līdz 6 ēdamkarotes ūdens.
Pagatavošana: miltus iesijā bļodā, vidū iespiež bedrīti un iesit tajā olas. Ar putojamo slotiņu sakuļ. Sāli izšķīdina 4 ēdamkarotēs ūdens. Iejauc mīklā. Mīca tik ilgi, kamēr veidojas mīksta mīkla. Ja tā ir pacieta, pielej vēl 2 ēdamkarotes ūdens. Mīklu ietin dvielī un atstāj uz 30 minūtēm. Galdu apkaisa ar miltiem un no mīklas izveltnē plānu plāksni. Mīklu sagriež plānās sloksnītēs vai izlaiž cauri speciālai mašīnai. Makaronus viegli apžāvē.
Pildīta makaronu rulete
Sastāvdaļas: mīklai – 300 g kviešu miltu, 3 olas, 2 ēdamkarotes eļļas, tējkarote sāls. Pildījumam: 500 g miltainu tomātu, 150 g Mocarellas siera, pētersīļi, 2 ķiploka daiviņas, baziliks, ceturtā daļa citrona, 150 g bieza krējuma, 40 g svaigi rīvēta Parmezāna siera, pipari, sāls, 250 ml saldā krējuma, 70 g tomātu pastas, saldā paprika, 40 g mīksta sviesta.
Pagatavošana: samīca viendabīgu mīklu, ietītu noliek uz divām stundām. Pildījumam tomātus applaucē, tūlīt atdzesē ar aukstu ūdeni, novelk miziņu un sagriež gabaliņos. Sieru sagriež kubiņos. Zaļumus noskalo, norauj lapiņas un smalki sagriež. Ķiploku nomizo un saspiež spiedē. Norīvē citrona miziņu. Visu sajauc. Uz miltiem apkaisīta virtuves dvieļa mīklu izveltnē divos lielos taisnstūros (32x25 cm), apziež ar biezo krējumu un pārkaisa ar rīvēto sieru. Uz tā kārto pildījumu, uzkaisa sāli un piparus. Mīklu sarullē un, ietītu dvielī, apmēram uz pusotru stundu ieliek ledusskapī. Ruleti sagriež apmēram 2 cm biezās šķēlēs. Sajauc saldo krējumu un tomātu pastu, pievieno saldo papriku, sāli un piparus. Maisījumu ielej 1 vai 2 veidnēs, citu citai blakus ieliek ruletes šķēles, apziež ar sviestu un cep iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī apmēram 20 līdz 25 minūtes.