Taisnība, ka bez garšaugiem ēdienkarti ir grūti iedomāties – tie piešķir garšu, krāsu un aromātu. Protams, veikalos pieejams plašs garšaugu klāsts augu gadu, bet pašu audzētiem gan dārzā, gan mājās uz palodzes būs cita vērtība un būs lētāk.
Vasara ir laiks, kad no sirds var baudīt dažādu svaigu garšaugu smaržu un salikumu ēdienos. Tos var izmantot jebkuram ēdienam – ne tikai stiprajiem, kam var pievienot vienu un pat vairākus garšaugus, bet arī saldo ēdienu aromatizēšanai – piparmētru, arī citronmelisu. No garšaugiem var pagatavot arī tējas. Svaigi garšaugi, protams, ir aromātiskāki nekā kaltēti vai saldēti. Saldēšanai vispiemērotākie ir estragons, maurloki, dilles un fenhelis, pētersīļi. Svaigus garšaugus ēdieniem ieteicams pievienot pēdējā mirklī, pirms tam sakapājot vai saplūkājot. Garšaugi satur ēteriskās eļļas, kas sasilšanas rezultātā iztvaiko, tāpēc, ja garšaugus nelieto tūlīt pēc sagatavošanas, tie ātri zaudē savu aromātu un sāk mainīt krāsu. Ja ēdiena garšas uzlabošanai lieto veselus garšaugu zariņus vai lapas, tad pirms pasniegšanas tos izņem no ēdiena.
Andis BRĒMANIS, dietologs
– Garšaugiem raksturīgi, ka tajos ir ēteriskās eļļas, kas piešķir specifisko garšu. Ēteriskās eļļas ir gaistošas – tas nozīmē, ka, piemēram, zaļumus kaltējot, tās nedaudz zūd. Viens variants – garšaugus kaltēt, otrs – var likt sālsūdeni un uzglabāt burciņās vēsumā, trešais – sasaldēt. Ja jāizvēlas, kurš variants labāks, lai saglabātu vērtīgās vielas, tad, ja iespējams, priekšroku ieteicams dot saldēšanai. Lai uzglabātu burciņās, jāpievieno liels daudzums sāls, un, termiski apstrādājot, zūd arī daļa vitamīnu. Piemēram, piparus nopērkam kaltētus, bet, tos veselus samaļot, būs cits aromāts. Garšaugi ēdienkartē ir vajadzīgi, jo dod ēdienam dažādu garšu, un līdz ar to iespējams izvairīties no lielām sāls devām.
**
NODERĪGI!
• Kaltēti garšaugi ir sīvāki nekā svaigi, tāpēc jālieto mazākā daudzumā. Vienas ēdamkarotes svaigu sakapātu garšaugu vietā jālieto pustējkarote pulverī saberztu kaltētu garšaugu vai viena tējkarote sadrupinātu kaltētu garšaugu.
• Ja svaigi garšaugi jāuzglabā vienu dienu vai ilgāk, tad tos vēlams novietot vēsā vietā vai ledusskapī. Ja garšaugiem ir kāti, tos liek traukā ar ūdeni un pārsedz ar plastmasas maisiņu.
• Garšaugi, kas kaltēti mājas apstākļos, uzglabājas vienu gadu, bet veikalā pirktie – īsāku laiku, tāpēc tos ieteicams iegādāties mazos daudzumos.
**
RECEPTES
Kartupeļi ar rozmarīnu
Sastāvdaļas: kilograms jauno kartupeļu, 150 g sīpolu, 4 ēdamkarotes olīveļļas, 20 g sviesta, 4 ķiploka daiviņas, ēdamkarote svaiga rozmarīna, sāls, pipari, majorāns vai timiāns, salvija.
Pagatavošana: kartupeļus zem tekoša ūdens kārtīgi noberž ar suku, liek vārošā ūdenī un vāra apmēram 15 minūšu. Atdzesē un gareniski sagriež četrās daļās. Notīra sīpolus, sakarsē olīveļļu un sviestu, apcep sīpolus un kartupeļus. Nomizo ķiploku, sagriež šķēlītēs un kopā ar rozmarīnu pievieno kartupeļiem, cep brūnus, pieber sāli un piparus.
Cukini pudiņš
Sastāvdaļas: 60 g kukurūzas miltu, 3 olu dzeltenumi, 250 ml saldā krējuma, sāls, pipari, tējkarote bazilika, 300 g nelielu cukini, 20 g sviesta, 3 olu baltumi.
Pagatavošana: kukurūzas miltus sajauc ar olu dzeltenumiem, krējumu un garšvielām, atstāj vismaz 30 minūšu ievilkties. Cukini nomazgā, apgriež galiņus, sarīvē uz rupjās rīves. Izkausē sviestu, tajā cep cukini, lai neizdalītos pārāk daudz šķidruma. Notecina uz papīra dvieļa, pieliek nedaudz garšvielu, sajauc ar mīklu. Sakuļ olas baltumus, iecilā mīklā. Ieziež ar taukiem pudiņa cepamo veidni, apkaisa ar kukurūzas miltiem un liek tajā mīklu. Veidni līdz divām trešdaļām tās augstuma ievieto ūdens peldē un gatavo pudiņu 50 līdz 60 minūšu. Atstāj vēl 5 minūtes veidnē un tad izņem. Pasniedz pie gaļas ēdieniem.