Vasara ir piemērotākais laiks, kad ēdienreizēs varam bagātīgi izmantot visdažādākos dārzeņus. Un tad ir pavisam vienkārši katru dienu apēst vismaz 250 gramus šo veselīgo produktu, kā iesaka uztura speciālisti. Galvenais nosacījums – tiem jābūt svaigiem, sulīgiem un aromātiskiem.
Reti kuru dārzeņu ēdienu varam iedomāties bez sīpola vai ķiploka! Nevar taču aizmirst, ka gurķus, papriku, tomātus, baklažānus un arī kartupeļus var pildīt, un arī šeit veidu, kā izpausties, ir daudz. Ļoti noderīgi, ja mājās ir ātrvārāmais katls, kurā gatavojot dārzeņos iespējams saglabāt esošos vitamīnus, minerālvielas un bioloģiski aktīvos elementus. Recepšu ir ļoti daudz, lai pagatavotu garšīgus dārzeņu ēdienus. Un kāpēc gan nepamēģināt kaut ko pavisam oriģinālu un netradicionālu, piemēram, brokoļus valriekstu mērcē vai sīpolus ar kanēli? Taču svarīgi ievērot pareizu dārzeņu sagatavošanu arī tad, ja tie ir pavisam svaigi. Lapu dārzeņus un arī spinātus vēlams gatavot dienā, kad tie ir iegādāti, taču, ja tiek uzglabāti, tad cieši jāietin folijā un jātur tumsā ledusskapī. Jāņem vērā, ka sagrieztus dārzeņus nedrīkst mazgāt vai atstāt neapsegtus, lai nezūd tajos esošās vērtīgās vielas.
RECEPTES
Brokoļi valriekstu mērcē
Sastāvdaļas: 750 g brokoļu, 75 g valriekstu, 30 g sviesta, sāls, pipari, rīvēts muskatrieksts, 125 ml baltvīna, 125 ml saldā krējuma, šķipsniņa maltu krustnagliņu.
Pagatavošana: brokoļus nomazgā, no galviņām atdala stublājus, sagriež apmēram vienu centimetru platās šķēlēs. Pusi valriekstu sasmalcina, izkausē sviestu un apcep tajā sasmalcinātos valriekstus un riekstu pusītes.
Pievieno brokoļu kātus, cep vēl 2 minūtes, pievieno sāli, piparus un muskatriekstu. Pielej baltvīnu un saldo krējumu, zem vāka sautē apmēram 8 minūtes. Brokoļu galviņas ar kāta pamatni uz leju saliek uz dārzeņiem un sautē 4–5 minūtes. Galviņas kārto uz paplātes. Pannā pie brokoļu kātiem pieliek krustnagliņas. Kātus liek uz paplātes pie galviņām. Pasniedz ar gaļu vai rīsiem.
Ceptas lapu selerijas
Sastāvdaļas: 2 nelielas lapu selerijas, 100 g Rokforas siera, 50 g mīksta sviesta, pipari, ķiploks.
Pagatavošana: selerijas nomazgā, notīra un nolauž dažus kātus, noņem dzīslas un apgriež lapas. Garos kātus pārgriež uz pusēm. Notīra un saspiež ķiploku.
Rokforu sajauc ar sviestu, sāli un ķiploku viendabīgā masā, iepilda seleriju kātos. Seleriju lapas sasmalcina un kārto uz kātiem. Katru kātu ietin folijā – ar spožo pusi uz iekšu un cieši saspiež. Cep iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī.
NODERĪGI
Gatavošanas laiks, kāds nepieciešams dažādiem sasmalcinātiem dārzeņiem (minūtes):
Ziedkāposti 2
Ķīnas kāposti 15
Brokoļi 10
Burkāni 15–20
Lapu selerijas 10–15
Selerijas 20–30
Galviņkāposti 30–40
Briseles kāposti 15–20
Sparģeļi 20
Paprika 15–20
Cukīni 10
Sīpoli, ķiploki, puravi 10–15
Zaļie zirnīši 15–20
Andis BRĒMANIS, dietologs
– Vasara un pēc tam rudens būs labs laiks, kad dārzā, kam tas ir, var noplūkt salātlapas, izaugušos gurķus vai arī doties uz tirgu vai veikalu. Būtiski, ka vasarā dārzeņi uzreiz nāk no lauka, nevis kā ziemā, tāpēc tie ir bagātāki ar vitamīniem, jo uzglabājot tomēr to daudzums samazinās. Tāpēc vasarā jācenšas dārzeņus ēst katru dienu un vairākas reizes, nevis glabāt! Dienā dārzeņus, augļus un ogas vajag uzņemt piecas porcijas – katrā apmēram 100 g vai vislabāk – 150 vai 200 gramus. Dārzeņus var grauzt tāpat, rīvēt vai griezt, vārīt un sautēt. Protams, jāatceras, ka, sagriežot vai sarīvējot dārzeņus, tos nevajag atstāt divas stundas un ilgāk atklātā vietā, bet ēst uzreiz, kad tie ir sagatavoti, lai vērtīgās vielas nezūd. Salātus var papildināt ar pipariem, koriandru un citām garšvielām atkarībā no tā, pie kāda ēdiena tos pasniedz.