Grils ir ierīce ar raksturu. Atšķirībā no profesionāla pavāra, kurš spēj nodrošināt grilētajiem ēdieniem pastāvīgu kvalitāti, svētdienas grilētāju panākumi brīvā dabā ne vienmēr ir garantēti.
Reizēm tieši tas, ka pilnīgi nevar prognozēt ne procesu, ne rezultātu, piesaista cilvēkus, kuriem citādi gatavot ēst liekas garlaicīgi.
Iznākumu ietekmē daudzi dažādi faktori, sākot no vēja stipruma un beidzot ar Mērfija likumiem, nemaz nerunājot par produktu un to apstrādes metožu izvēli, ogļu kvalitāti un grilētāju garastāvokli. Sava loma, protams, ir arī piederumiem, lai gan bieži novērots, ka vienam gaļas cepējam sanāk īsti meistarstiķi uz veca, aprūsējuša mangala, izmantojot visvienkāršākos iesmus, kamēr cits visu sabojā, pat ja viņa rīcībā ir dārgs, moderns grils un dažnedažādas restes, turētāji, paliktņi...
Vasaru mēdz dēvēt par grilēšanas sezonu, bet tas ir ļoti nosacīti, jo lielākie fani neļauj grilam atpūsties nevienā gadalaikā, savukārt citi atklāj grilēšanas sezonu uz Jāņiem, pārogļo sagādātos produktus un līdz ar to vīlušies sezonu slēdz. Vēl citi tik vienkārši neatmet ar roku, mācās no savām kļūdām, uzkrāj pieredzi, un pamazām viņiem grilēšana izdodas arvien labāk.
Reizēm cilvēki bažījās, vai grilētie ēdieni nekaitē veselībai. Ja viss izdarīts pareizi, tad nekaitē, saka lietpratēji. Tā kā grilējot produktu poras noslēdzas, tajos maksimāli saglabājas vērtīgās uzturvielas. Draudus veselībai rada pārogļota gaļa, kurā var būt kancerogēnas vielas – heterocikliskie amīni un policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži. Bīstamība var slēpties arī produktu derīguma termiņa neievērošanā, nepareizā uzglabāšanā vai nepietiekamā termiskā apstrādē, un pret šiem faktoriem cilvēki jautrā piknika gaisotnē mēdz izturēties vieglprātīgi.
Arvien populārāka kļūst doma, ka grilēt var ne tikai gaļu, desiņas vai zivis. Tiek ražots speciāls grilējamais siers, arī pārpalikušais jāņusiers der šim nolūkam, un pavisam jaunu garšu iegūst uz oglēm cepti dārzeņi un augļi. Izmantojot grilu ar vāku, var cept pat picu, lai gan pirmajā brīdī šī ideja izklausās apšaubāma. Gudri ļaudis izdomājuši, kā to paveikt: izveido picas pamatni, grilē to no vienas puses, pēc tam apgriež otrādi, pārziež ar mērci, uzliek citas sastāvdaļas un cep gatavu. Uz oglēm cepta pica iegūst lielisku aromātu.
Ieteikumi veselīgai grilēšanai:
• Labāk gaļu cept nedaudz mazākā karstumā un ilgāku laiku nekā lielā karstumā, bet īsāku laiku.
Tas palīdzēs izvairīties no piedeguma un pārogļošanās. Ja piedegums tomēr izveidojies, tad pirms ēšanas jānogriež.
• Atklāts, ka vismaz pusstundu ilga gaļas marinēšana citronu sulā vai etiķī spēj zināmā mērā kavēt kancerogēno vielu veidošanos grilējot.
• Lai pārliecinātos, vai gaļa ir sasniegusi nepieciešamo temperatūru, kurā iet bojā kaitīgie mikroorganismi, der izmantot cepešu termometru. Temperatūrai gaļas gabala iekšpusē jāsasniedz vismaz 75 grādus, putnu gaļai ieteicama pat vēl augstāka temperatūra. To mēra gaļas gabala biezākajā vietā, raugoties, lai termometrs neskar kaulu vai taukus.
• Daži eksperti iesaka gaļu vispirms daļēji apstrādāt, cepot uz pannas vai mikroviļņu krāsnī, un tad pabeigt gatavošanu uz grila.
• Grilēšanai paredzētā jēlā gaļa vai pusfabrikāti jāuzglabā atbilstošā temperatūrā; ārpus ledusskapja tiem nevajadzētu atrasties ilgāk par divām stundām.
• Jāseko, lai gatavie grilētie produkti nejauši nenonāktu uz tā paša šķīvja, uz kura atradās jēlā gaļa, un netiktu griezti ar to pašu nazi.
Neaizmirstiet kārtīgi mazgāt traukus un rokas.
• Lai padarītu maltīti vieglāku un veselīgāku, grilēt ieteicams arī dārzeņus, piemēroti šim nolūkam ir kabači, baklažāni, sīpoli, sparģeļi, kukurūzas vālītes, paprika, ķiploki u. c.
• Grilēt var arī dažādus augļus. Šim nolūkam ieteicams izvēlēties tādus, kuri vēl nav pilnīgi gatavi. Pirms grilēšanas tos viegli pārziež ar olīvu eļļu.
RECEPTES
Grilēto dārzeņu mikslis
Sastāvdaļas. Divas ēdamkarotes augu eļļas, viens sīpols, divas ķiploku daiviņas, divi jaunie cukini, divi jaunie dzeltenie kabači, 300 g svaigu mazu gailenīšu, viens liels tomāts, sāls, pipari.
Pagatavošana. Sīpolu smalki sakapā, ķiplokus saspiež spiedē, dārzeņus sagriež šķēlītēs. Cepšanai izmanto karstumizturīgu foliju, to ieziež ar augu eļļu, uzliek sagrieztos dārzeņus un gailenes, pievieno sīpolus un ķiplokus, sāli un piparus, apslacina ar atlikušo eļļu. Foliju aizloka ciet, liek uz grila, cep 15–20 minūšu.
Grilēta pica (nepieciešams grils ar vāku)
Sastāvdaļas. Mīklai: 1,5 glāzes silta ūdens, paciņa sausā rauga, 3,5 glāzes miltu, divas ēdamkarotes olīvu eļļas, sāls, cukurs. Var izmantot arī gatavas saldētās picas pamatnes, kas iepriekš jāatlaidina. Pārējās sastāvdaļas: tomātu mērce, garšaugi, mocarellas siers, sīpols, tomāts, paprika u. c.
Pagatavošana. Samīca mīklu, atstāj uz brīdi nobriest, uz samiltota dēļa izveltnē picas pamatni. (Tai neveido augstākas maliņas, lai neapgrūtinātu cepšanu.) Grils ir gatavs cepšanai, ja, pietuvinot plaukstu 2–3 cm augstumā virs restītēm, jūtams tāds karstums, ka plaukstu nevar tajā noturēt ilgāk par divām sekundēm.
Restes viegli noslauka ar papīra dvielīti, kas samērcēts augu eļļā, uzliek picas pamatni, grilam uzliek vāku. Cep divas minūtes, pēc tam noņem vāku un pārbauda, vai picas apakšpuse ir apcepusies (turklāt mīklas virspusē veidojas gaisa burbuļi). Ja nav, turpina cept vēl minūti, ja ir, tad picu ar lāpstiņu apgriež otrādi, noņem no grila un uzliek uz plāts vai karstumizturīga šķīvja. Grilu aizvāko, lai neatdziest, picas izcepto pusi plānā kārtiņā pārziež ar tomātu mērci, uzliek plānās šķēlītēs sagrieztu sīpolu, tomātu, papriku, sakapātus garšaugus, pārliek ar sieru. Produktus neliek īpaši bagātīgi, citādi pica būs jēla. Atliek to atpakaļ uz grila, uzliek vāku un cep gatavu (2–3 minūtes).
Grilēti pildīti šampinjoni
Sastāvdaļas. Sešas lielas šampinjonu cepurītes bez kātiņiem, 100 g ķiršu tomātiņu, 100 g mocarellas siera, četras svaiga bazilika lapas, trīs ķiploku daiviņas, 2 ēdamkarotes olīvu eļļas, sāls, pipari.
Pagatavošana. Tomātiņus pārgriež uz pusēm, sieru sagriež mazos kubiņos, ķiplokus un baziliku smalki sakapā, pievieno sāli, piparus un eļļu, visu sajauc. Sēnes ieziež ar eļļu, cep uz grila no abām pusēm, līdz mīkstas, katrā liek pildījumu un cep vēl kādu brīdi.
Cepti cukurzirņi ar pākstīm
Sastāvdaļas. Cukurzirņu pākstis, olīvu eļļa, sāls, balzametiķis.
Pagatavošana. Šim darbam ir ērti izmantot restotu turētāju. Pākstis apslacina ar eļļu, uzkaisa sāli, saliek turētājā, grilē uz diezgan ātras liesmas no abām pusēm, līdz zirnīši iekšpusē ir gana mīksti, pārliek traukā, uzslacina nedaudz balzametiķa.