Gaļa ir viens no produktiem, ko uzturā lieto bieži. Vislabākais variants to pagatavot dienā, kad tā ir nopirkta. Tomēr gaļu jāmāk pareizi sagatavot.
To darot, nedrīkst aizmirst par gaļas uzturvērtības saglabāšanu. Gaļu var pagatavot, izmantojot dažādus veidus, – vārīt, sautēt (arī māla podiņā), cept cepeškrāsnī, gatavot, ietinot alumīnija folijā, vai grilēt. Kāds ir optimālākais gatavošanas variants, lai gaļa saglabātu pēc iespējas vairāk vērtības?
Termiski apstrādājot gaļu, karstuma ietekmē olbaltumvielas virskārtā sarecē un izveidojas aizsargslānis, no gaļas neiztek sula, cepot veidojas kraukšķīga, zeltaini brūna garoza.
Ja gaļu vāra, to var darīt sālsūdenī vai ūdenī, kam pievienots vīns vai etiķis. Gaļu var vārīt aukstā ūdenī – uzvāra, pēc tam vāra uz mērenas uguns. Ja mērķis ir izvārīt stipru buljonu, tad vāra pēc iespējas ilgāk, visu laiku pielejot šķidrumu.
Sautēšana ir gaļas pagatavošanas veids starp vārīšanu un cepšanu. Sautēšanas princips ir šķidruma iztvaicēšana. Sautēt var gan marinētu gaļu, gan ragū un gulašu. Šis gatavošanas veids piemērots gaļai ar rupjām šķiedrām, arī vecu dzīvnieku gaļai. Pirms sautēšanas gaļu ieteicams apcept lielā daudzumā sakarsētas eļļas vai tauku, turpat apcep sīpolus un pievieno dārzeņus.
Ja gaļu paredzēts cept, to sagatavo ar garšvielām, liek nelielā katlā vai pannā sakarsētā eļļā vai taukos un apcep no visām pusēm zeltaini brūnu. Cepot gaļu aplaista ar taukiem, vēlāk ik pa laikam pielej šķidrumu, ar kuru pēc tam apslaka gaļu. Pēc apcepšanas turpina cept slēgtā traukā uz mērenas uguns. Beigās vāku noņem, lai gaļa iegūtu skaistu kraukšķīgu garoziņu. Gatavo gaļu vēlams uzlikt uz dēlīša, paturēt vēl desmit minūtes, pārsedzot ar alumīnija foliju.
Gaļu var sautēt arī māla podā. To uzskata par saudzīgu un praktisku gaļas gatavošanas veidu. Tas ir piemērots variants gaļai ar rupjām šķiedrām. Ar garšvielām sagatavotu gaļu var likt podiņā ar dārzeņiem. Podiņu liek aukstā cepeškrāsnī un tikai tad to ieslēdz. Gaļa sautējas savā sulā, kļūst maiga un īpaši aromātiska. Līdzīgi var gatavot gaļu alumīnija folijā. Tikai cepšanas beigās folija jāatver (ja tā nav speciāla cepamā folija) un gaļa jāapbrūnina.
Bez gaļas grilēšanas vasarā, protams, neiztikt, jo kas tas par pikniku dārzā vai zaļumos bez grilētas gaļas. Jācenšas gaļu neapdedzināt, lai neveidotos veselībai kaitīgas vielas. Un, protams, šādu gaļu noteikti vajag bagātīgi papildināt ar zaļumiem un dārzeņiem.
Andis BRĒMANIS, dietologs
– Gaļu var vārīt, sautēt vai tvaicēt, cept uz pannas vai cepeškrāsnī noteiktā temperatūrā, cepšanai var izmantot foliju vai speciālos maisiņus. Vārīta gaļa, protams, nebūs tik garšīga kā cepta, ar kuru nevajadzētu aizrauties katru dienu. Vasarā gaļa tiek grilēta uz restēm, taču nevajag grila sezonu uzsākt un turpināt katru dienu līdz pat rudenim. Jāatceras, ka grilētu gaļu noteikti vajag bagātīgi papildināt ar dārzeņiem un zaļumiem, nevis otrādi – apēst lielu gaļas gabalu, kam pievienots tikai mazliet dārzeņu.
RECEPTE
Steiks ar sinepju garoziņu
Sastāvdaļas: 2 steiki ar T veida kauliņu,3 ēdamkarotes kausēta sviesta, sāls, melnie pipari, 3 ēdamkarotes sinepju graudiņu, tējkarote tomātu mērces, ēdamkarote miltu panēšanai, Kajennas pipari, rīvēta citrona miziņa.
Pagatavošana: uz pannas izkausē sviestu, apcep tajā steikus no abām pusēm. Uzkaisa sāli un piparus, steikus noņem no pannas un liek vienu otram blakus cepeškrāsnī. Sajauc tomātu mērci, sinepju graudiņus un miltus. Pievieno sāli, abu veidu piparus, iejauc citrona miziņu. Ar šo maisījumu apziež gaļu.
Cep apmēram 10 minūtes cepeškrāsnī, kamēr veidojas kraukšķīga garoziņa.