Kraukšķīgā rīvmaize

Ja mājās ir sakaltusi maize, tad to noteikti nevajag izmest. Neapēstās šķēlītes un garoziņas ar laiku sakrājas. Tās var izmantot, sacepot ar olu brokastīs, pagatavojot rupjmaizes kārtojumu, maizes zupu vai arī rīvmaizi.

Kopš seniem laikiem rīvmaizi gatavo no kaltētas maizes. Tai izmanto gan baltmaizi un rupjmaizi, gan graudu maizi. To var pirkt gatavu veikalā, bet tad vajadzētu sekot līdzi informācijai, kas rakstīta uz iepakojuma, arī tās uzglabāšanas laikam. Gatavošanas process mājās ir ļoti vienkāršs. Maizi vajag ielikt tosterī vai 200 grādu temperatūrā cepeškrāsnī un sakaltēt, lai iegūtu zeltaini brūnu un cietu. Pēc tam to atdzesētu sasmalcina piestā, kafijas dzirnaviņās vai samaļ gaļas maļamajā mašīnā. Baltmaizi vai graudu maizi var samalt arī virtuves kombainā, bet rupjmaize ir cieta, tāpēc tās sasmalcināšanai vispiemērotākā būs gaļas maļamā mašīna. Rīvmaizi var samalt ļoti smalku, tikpat kā miltus, bet var samalt drupačās – tad rīvmaize būs kraukšķīgāka. Izmanto dažādu ēdienu pagatavošanā, kuri iegūs īpašu maizes aromātu. Ar rīvmaizi pārklāj gaļas un zivs gabaliņus, kotletes, tad tiem būs kraukšķīga garoziņa.

NODERĪGI

• Ja rīvmaize tiek gatavota no svaigas maizes, tad to vispirms vajadzētu sasaldēt, jo svaigu maizi nebūs iespējams sarīvēt.

• Ja rīvmaize tiek gatavota no sacietējušas maizes, tad to ieliek plastikāta maisiņā un parullē ar veltnīti.

• Smalkāku rīvmaizi var izmantot mērču panēšanai, bet rupjāka maluma – gaļas un zivju panēšanai, kā arī saldajiem ēdieniem.

• Rīvmaizi vajag glabāt slēgtā traukā un izlietot mēneša laikā.

RECEPTES

Rupjmaizes kārtojums

Sastāvdaļas: 1 kg rupjmaizes sausiņu, 100 g cukura, 300 g putukrējuma, 200 g brūkleņu ievārījuma.

Pagatavošana: deserta šķīvī liek kārtu samaltu rupjmaizes sausiņu, virs tās kārtiņu brūkleņu vai dzērveņu ievārījuma, bet virsū – saputotu krējumu.

Visu pārkaisa ar apceptu rīvmaizi un uzliek karoti ievārījuma. Pasniedz ar glāzi auksta piena.

Vistas fileja rīvmaizē

Sastāvdaļas: 2 vistas filejas, 4 maizes gabaliņi, sakaltēti krāsnī, garšvielas, 2 līdz 3 olas.

 Pagatavošana: vistas fileju sagriež plānākās daļās. Sasmalcina rīvmaizi un pievieno garšvielas, kārtīgi izmaisa. Sāli var nepievienot. Sakuļ olas, uz katru olu pielej klāt ēdamkaroti ūdens. Sagatavo visu cepšanai. Ieteicams uz šķīvja uzklāt papīra dvieli, kur pēc cepšanas tiks likti vistas gabaliņi, lai tas sasūktu liekās taukvielas. Kad panna ir uzkarsusi, katru vistas gabaliņu iemērc olā, tad rīvmaizē. Atkārto to vēlreiz, ja vēlas. Liek cepties, līdz vista kļuvusi zeltaini brūna. Tās viducis būs mīksts un sulīgs. Vistu var pasniegt ar dārzeņiem vai svaigiem salātiem.

Andis BRĒMANIS,dietologs

– No rīvmaizes, kam izmantota rupjmaize, var vārīt zupu kombinācijā ar žāvētiem augļiem, nedaudz pievienot cukuru. Būs labs saldēdiens, kuram var pievienot putukrējumu. Rīvmaizi var sablenderēt kopā ar augļiem, pievienot kefīram vai naturālam jogurtam un ļaut, lai ievelkas. Būs savs firmas ēdiens – krāsains jogurts, ko var ēst no rīta, pusdienās un vakarā, protams, to nevajag pārsaldināt. Saldumu var panākt, izmantojot saldētas zemenes. Rīvmaizi izmanto, cepot arī kaut ko uz pannas. Tad tā darbojas kā sūklis, kas uzsūc eļļu vai jebkuru citu taukvielu. Taču tas nav tik veselīgs variants, kā izmantot rīvmaizi kefīrā. To var gatavot arī mājās, ja ir vēlēšanās darboties, bet var nopirkt gatavu. Maize vai rīvmaize – nav atšķirības, tā ir labs graudaugu produkts, kas papildina dažādus ēdienus un dod sātu.

Svarīgākais